Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2023 23:41

Zeleným dochází trpělivost
02-04-2007  Josef Kubeczka

Dotaz čtenáře bulvárního deníku Blesk: "Budou se dotovat i ostatní lidé jako Romové?" Odpověď: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." Slova vhodná pro bulvární tisk. Přísluší však vládnímu politikovi, kterým vicepremiér Jiří Čunek je?

Jiří Čunek, foto: ČTK Za tento výrok ho kritizovali politici ODS, ČSSD, zelených a KSČM i někteří lidovci. Romové trvají na tom, aby Jiří Čunek odešel z vlády. Vicepremiér má navíc pro vládu vypracovat koncepci pomoci Romům. Podle prezidenta Výboru pro odškodění romského holocaustu Čeňka Růžičky se proto pokusí zabránit přijetí Čunkovy vize integrace Romů všemi prostředky, včetně protestních akcí:

"Mám silné obavy, že ji vláda jednomyslně schválí, a to nemůžeme dopustit. Samozřejmě že to bude ve spolupráci s romskými organizacemi napříč republikou."

Jiří Čunek se omluvil a brání se, že byla jeho slova vytržena z kontextu:

"Omlouvám se těm, kterých se to dotklo, ale jich se to dotklo, protože nepochopili, že se jich ten výrok netýkal. Ten výrok se týkal jenom politiků."

Čeněk Růžička Romské organizace protestují. Čeněk Růžička soudí, že takovou formu omluvy Romové nepřijmou:

"Obzvláště romští vězňové koncentračních táborů a pozůstali po obětech. Pro ně to prostě není dostačující. My požadujeme, aby pan Čunek z vlády odstoupil. Tam prostě takový člověk nemá co dělat."

Vicepremiér Jiří Čunek tvrdí, že pomáhat se nemá těm, kdo se nechovají, jak mají. Romové jsou podle něj ve špatném stavu vinou společnosti, která je pořád dotuje a nechce po nich žádnou práci. Tuto situaci je podle něj potřeba změnit:

"Nemíním říkat věty, které jsou lživé, budu říkat stále věci, které jsou pravdivé. Tady mě samozřejmě mrzí, že to někdo pochopil jinak. A navíc, narozdíl od mnoha ostatních politiků já jsem jeden z mála, který pro ty Romy skutečně něco udělal."

Straně zelených však zdá se došla trpělivost a žádá mimořádnou schůzku koaličních špiček o dalším setrvání šéfa lidovců ve vládě. Podle předsedy strany Martina Bursíka Čunkova slova na adresu romské menšiny poškozují důvěryhodnost celého kabinetu:

Martin Bursík, foto: ČTK "Postoje místopředsedy vlády Čunka podněcují nesnášenlivost ve společnosti a jsou v protikladu k politice vlády k menšinám. Vyzvali jsme předsedu vlády ke svolání koaliční 'devítky' na téma poškozování vlády postoji místopředsedy Jiřího Čunka a na téma jeho setrvání ve vládě."

Šéf lidovců ale odstoupit nehodlá a výzvu zelených považuje přinejmenším za unáhlenou:

"Já si myslím, že ta věc není tak horká, jak se teďka zdá. Jestli by to měla být pravda, tak budeme určitě jednat o odstoupení více lidí, a to i ze Strany zelených, pokud by tomu tak mělo být. Ale já tomu nevěřím."

Připomenu, že Jiří Čunek se do širšího povědomí dostal ještě jako vsetínský starosta loni před komunálními a senátními volbami. Vsetín tehdy vystěhoval romské rodiny ze zchátralého domu v centru do kontejnerových domů na okraji města, část skončila v rozpadlých domech v jiných okresech. Čunka kritizovali ochránci lidských práv, podle analýzy si ale tehdy polepšil u voličů. Nyní jeho popularita klesá.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21370
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003