Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 08:33

Stehlíková chce peníze pro Romy, které Vsetín vystěhoval do vsí
19-02-2007  Martin Hromádka, Aleš Kouba


Džamila Stehlíková (Foto: Jana Šustová) Ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková chce řešit situaci romských rodin, které vedení města Vsetína loni nechalo vystěhovat do polorozpadlých domů na Jesenicku a Prostějovsku. Vládě předloží návrh dotace ve výši půl druhého miliónu korun, která by měla napomoci při nejnutnějších opravách.

Návrh na přidělení peněz se ministryně, chystá vládě předložit asi za měsíc. Vyjednání dotace jí dnes doporučila rada vlády pro záležitosti romské komunity. Jak Stehlíková vysvětlila v pořadu Radiofórum, přidělená částka nepůjde přímo vystěhovaným rodinám.

"Peníze budou buď pro obce, respektive neziskové organizace, které společně s těmi rodinami opraví nemovitosti, to znamená uvedou je do obyvatelného stavu, aby tam nebyly závady na elektřině, aby byl přísun pitné vody, aby tam byla jímka," uvedla Stehlíková.

"Nejedná se o něco, co půjde těm rodinám jako kompenzace, jedná se o prostředek, který pomůže především obcím zvládnout situaci, neboť obce nemají kapitál, aby opravy provedly na vlastní účet, a nemají na náhradní bydlení pro tyto rodiny," doplnila ministryně, která má na starosti záležitosti menšin.

Vsetín, v jehož čele donedávna stál nynější senátor a vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL), vystěhoval Romy ze zchátralého pavlačového domu v centru loni v říjnu. Většina rodin skončila v kontejnerových domech na okraji města. Část jich ale radnice přesunula na Jesenicko, kde jim pořídila rozpadající se domy. Romové je mají 20 let splácet.

Peníze chce ministryně získat mimo jiné od ministerstva pro místní rozvoj, které řídí právě Čunek. Ten však návrh Stehlíkové zásadně odmítá. "Naše velkorysost má své meze," napsal v prohlášení pro ČTK. Nelíbí se mu přirovnávání vystěhování vsetínských Romů k poválečnému odsunu sudetských Němců ani poskytnutí nenávratných dotací. "Musí se zapojit, být odpovědni za své domy, protože ty naše vybydleli. Tento přístup se nesmí opakovat," řekl Čunek zpravodaji ČTK.

Rada vlády se situací ve Vsetíně zabývala už loni. Tehdy si u odborníků z brněnské Masarykovy univerzity objednala studii, která situaci vystěhovaných vsetínských Romů hodnotí. Podle Stehlíkové Vsetín své stanovisko do uzávěrky posudku nedodal a jeho představitelé se na dnešní jednání rady nedostavili. Mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová ale dnes novinářům řekla, že město vyjádření vypracovalo a o situaci jednat chce.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21311
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003