Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 10:35

Podle senátního výboru byla stěhováním Romů na Jesenicko zřejmě porušena lidská práva
09-12-2006  Peter Gabaľ


Vsetínská radnice zřejmě porušila lidská práva, když před časem přestěhovala několik romských rodin do Vidnavy, Staré Červené Vody a obce Vlčice na Jesenicku. Shodli se na tom členové senátního výboru pro lidská práva, kteří v pátek obce navštívili, řekl ČTK senátor Josef Pavlata (ODS). "V tomto případě se ukazuje, že není všechno v pořádku. Romové předem nevěděli, do čeho jdou. Nemohli si své domy prohlédnout a smlouvy podepisovali pod nátlakem. Byla zneužita jejich právní nevědomost, měli být mnohem více poučeni právníkem," uvedl Pavlata. Vadí mu také způsob, jakým byli Romové do obce dopraveni. Většinou se jednalo o pozdní večerní či noční hodiny.

O vystěhování Romů rozhodla vsetínská radnice v čele se starostou Čunkem. "Věřím, že senátní výbor vše neuzavře bez toho, aby mne vyslechl. Je velmi problematické určit, co je a co není pravda. Jiný pohled na věc mají ti, co byli stěhováni, a ti co stěhovali," řekl ČTK Čunek. Doplnil, že radnice Romy informovala dostatečně.

Prezident Václav Klaus považuje vystěhování neplatičů nájemného za hranice měst za "méně šťastnou metodu" řešení tohoto problému. Současně podle něj ale není na místě obce za případný sporný postup "lacině odsuzovat". ČTK prezidentovo stanovisko sdělil jeho tajemník Ladislav Jakl. Klaus tak reagoval na otevřený dopis, který mu adresovalo Grémium romských regionálních představitelů. Vytýkají mu v něm, že se nevyjádřil k vystěhování Romů ze Vsetína a že se jich nezastal. "K vsetínskému případu se pan prezident nevyjadřoval, protože se nechtěl přidávat k trivializujícím soudům," uvedl Jakl. Podle něj Klaus list od grémia neobdržel, dozvěděl se o něm z tisku.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21264
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003