Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 07:37

Romský malíř zdobí zdi nových podzemních garáží v Českých Budějovicích
28-11-2006  Peter Gabaľ

Paly Paštika (Foto: ČTK) Podzemní garáže nového dopravně-obchodního centra v Českých Budějovicích, které se poprvé otevřou veřejnosti v pátek, zdobí svými obrazy romský malíř Paly Paštika z Jindřichova Hradce. Na stěny ve dvou podlažích namaloval barevné krajiny, abstraktní výjevy, zvířata či akty. Muž, který je profesí malíř-natěrač a od dětství maluje i portréty a další obrazy, zde za dva měsíce výtvarně ztvárnil plochu o celkové rozloze asi 1000 metrů čtverečních. "Netradiční obrazy tento objekt oživí a zároveň usnadní lidem orientaci na rozlehlém parkovišti," řekl ČTK zástupce investora Zdeněk Hanzálek.

Paly Paštika (Foto: ČTK) Nové centrum Mercury začne sloužit od začátku prosince. Je v něm i přes 700 parkovacích míst v podzemí, kde byly při stavbě použity takzvané milánské stěny, jejichž povrch není hladký. Architekt Jiří Střítecký přišel s nápadem, že nerovností lze využít pro výtvarná díla, a obrátil se na malíře Paštiku. "Dělám s ním už asi 15 let a výsledky jeho práce se mi líbí. Jsem rád, že ten chlapík se může vyjádřit tak jako ostatní a nemusí jen natírat radiátory a bílit zdi," vysvětlil Střítecký, jemuž vadí, že schopní Romové mají problém získávat zakázky.

Paly Paštika (Foto: ČTK) Paštika se narodil romským rodičům, ale vyrostl v adoptivní rodině. Proto například k obrazu na cikánské téma, kterým měl před lety ozdobit zeď českobudějovické ČSOB, hledal vzor v díle jiných malířů - ze svého života tuto tematiku neznal. Šéfové banky se však nakonec v názoru na interiér neshodli a Paštika musel už hotový obraz zabílit. "Dodnes toho lituji, bylo to vypracované do detailu - koně, vůz s muzikanty, děti. Lidé poznali i obličeje, které jsem namaloval podle svých blízkých," řekl malíř, z jehož díla zbyly v bance jenom abstrakce.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21236
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003