Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 17:09

V Muzeu romské kultury v Brně je nová výstava o romském odívání
30-10-2006  Gabriela Grmolcová


Přehlídka romských oděvů Luminita tančí (Foto: Jana Šustová) K vidění není ale jen tradiční romské oblečení, jsou to také šperky a doplňky. Exponáty představují modely z různých koutů Evropy včetně České republiky. Vernisáž se konala 26. října a byla spojená s módní přehlídkou romského oblečení a doprovázená tradiční romskou živou hudbou.

"Je to výstava o odívání, o špercích a doplňcích Romů a jmenuje se S´oda pre tute?! - Co to máš na sobě?! Má tak trochu návštěvníka provokovat, motivovat a inspirovat v odívání," říká kurátorka fondu textilu Muzea romské kultury Helena Danielová. Pro romské odívání je podle ní specifická pestrobarevnost, volnost a temperament, která z oděvů vyplývá. Výstava se koná ve druhém patře muzea v sále, který je pro variabilní výstavy. Exponátů je zde kolem padesáti, nejstarší jsou šperky, které jsou originální a tradiční.

"Na žádné jiné výstavě jsme dosud takové šperky neměli," chlubí se Helena Danielová. "Oděvy jsou tu současné, staré maximálně 50 let. Šperky - například mincové náušnice - jsou datovány k počátku dvacátého století. Jsou hlavně z drahých kovů - ze zlata. Zlato je nejoblíbenější a nejtypičtější kov, který se u Romů vyskytuje. Móda Romů hodně ovlivnila módu majority. Jeden úsek je proto věnován ohlasům v současné módě a návštěvníci uvidí, jak si dnešní móda hraje s romskými prvky. Romská móda dnes už takřka neexistuje. Dnes se totiž mladí Romové oblékají úplně běžně, chodí v běžném oblečení stejně jako majoritní společnost," uzavírá kurátorka výstavy Helena Danielová.

Výstava S´oda pre tute?! - Co to máš na sobě?! potrvá v Muzeu romské kultury v Brně do 29. dubna 2007. V průběhu konání výstavy budou mít zájemci možnost zúčastnit se tvůrčích dílen - batikování, malby na hedvábí, výroby rohoží či cikánských tkanic v prostorách muzea. Pro děti a mládež budou připraveny speciální doplňkové pořady v dětské dílně muzea.

Zdroj: Český rozhlas Brno pořad: Dobré ráno - denně 5.00 hod., sobota a neděle 6.00 hod.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21186
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003