Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.07.2022 16:30

Umělecké skupina Pode Bal upozorňuje na bývalý romský tábor v Letech
13-09-2006  Jana Šustová


V pražské Galerii Gambit jsou od úterý 12. září k vidění kresby a malby upozorňující na situaci v místech bývalého romského tábora v Letech u Písku. Výstavu zorganizovala umělecká skupina Pode Bal, jejíž členové skupiny oslovili několik výtvarníků, kteří na místě namalovali či nakreslili svůj více či méně realistický pohled na Lety u Písku. Prodejní výstava potrvá dva týdny.

V Letech u Písku býval za druhé světové války internační tábor pro Romy, v 70. letech byl na jeho místě postaven velkokapacitní vepřín. Státní statek odprodal v polovině 90. let vepřín soukromému majiteli, od té doby se všechny české vlády snaží situaci, proti níž protestují nejen čeští Romové, ale i různé zahraniční a mezinárodní organizace, vyřešit. Naposledy rada vlády pro záležitosti romské komunity navrhovala zřídit nadaci, jež by financovala péči o pietní místa, která mají připomenout válečné vyhlazování Romů. Mohla by přispět i k odstranění vepřína v Letech.

Skupina Pode Bal byla založena v roce 1998 a je známá svým politickým či společensky angažovaným postojem. Do povědomí širší veřejnosti se dostala v roce 2000 výstavou Malík urvi, v níž prezentovala 35 portrétů současných známých osobností činných v politice, ekonomice a kultuře, které byly vystaveny spolu s informací o jejich politické kariéře a kolaborací s komunistickou Státní bezpečností.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21125
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003