Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.02.2023 10:02

Ostravští Romové neuspěli se žalobou proti klubu ve Stodolní
08-09-2006  Andrea Čánová


Ostravští Romové neuspěli se svou žalobou proti klubu ve Stodolní ulici, kde je podle nich měli diskriminovat. Mladíci tvrdili, že je dovnitř ochranka nepustila kvůli barvě pleti. Žádali písemnou omluvu a každý třicet tisíc jako odškodnění. Podle rozhodnutí ostravské soudkyně ale strážci tyto hosty nediskriminovali. Vrací se k tomu reportérka Andrea Čánová.

Andrea ČÁNOVÁ, redaktorka:
"Žaloba se zamítá," zaznělo ostravskou soudní síní a obě strany sporu to překvapilo. Romové věřili, že spor s klubem Helax vyhrají, nestalo se tak. Vítězně odcházela právnička klubu Markéta Mohylová.

Markéta MOHYLOVÁ, právnička klubu Helax:
Bezprostřední reakce, samozřejmě že jsem spokojená, v podstatě i mile překvapená, protože se domnívám, že žalobci využívali toho, že tyto soudy se vesměs vyhrávají, neboť je zde důkazní povinnost na žalovaném a je velice těžké prokázat, že nediskriminoval. Takže jsem velice spokojená.

Andrea ČÁNOVÁ, redaktorka:
Josef Grol spolu s dalšími dvěma Romy žalobu na klub podal. To, že nevyhráli, mu nevadí. Věří, že dodali odvahu jiným Romům, kteří mají podobné zkušenosti.

Josef GROL, žalobce:
Ne, tak jako o to vůbec nejde, ale tak jako vůči tomu, že když jsme prohráli, tak že to k něčemu bude, tak aby už prostě ty Romy a tak dál pouštěli všude.

Andrea ČÁNOVÁ, redaktorka:
Klub Helax si spolu s dalšími podniky vybrali lidé z nevládních organizací na takzvaný testing. Zkoušeli, jestli tam pouštějí Romy. Vybrali si tři mladíky, kteří se vzápětí z klubu vrátili s tím, že se dovnitř nedostali. Vzápětí tam vešli zástupci občanských sdružení a žádné potíže se vstupem neměli.

David ZÁBRANSKÝ, zástupce občanského sdružení:
Tak já to vnímám tak, jak je to úplně jasný, to znamená, že tam nechtěli pustit Romy.

Andrea ČÁNOVÁ, redaktorka:
Říká zástupce občanského sdružení David Zábranský. Soudkyně Lenka Severová vyslechla všechny svědky, přečetla mnoho listinných důkazů a rozhodla, v tomto případě o diskriminaci Romů nešlo.

Lenka SEVEROVÁ, soudkyně:
Žaloba žalobců byla zamítnuta jako nedůvodná, protože nebyl shledán zásah do osobnostních práv žalobců. Nebylo prokázáno, že důvodem, pro který by nebyli vpuštěni do klubu, byla příslušnost k romskému etniku.

Andrea ČÁNOVÁ, redaktorka:
Jiří Beneš pracoval v té době v Helax Clubu jako provozní. Dušuje se, že hosty nikdy nedělili podle barvy pleti.

Jiří BENEŠ, bývalý provozní klubu Helax:
Nikdy jsme nediskriminovali nikoho s odlišnou barvou pleti. Lidé nebyli vpuštěni pouze v případě, že nerespektovali strážní pravidla, které tam byly zavedeny od samotného vzniku klubu. To znamená, pokud si někdo odmítl odložit v zimním období svršky, bundy, kabáty, bohužel nebyl vpuštěn.

Andrea ČÁNOVÁ, redaktorka:
Klíčovým bodem tohoto případu je právě situace před šatnou. Člen ochranky René Postějovský říká, že mladíky nepustil proto, že si odmítali odložit bundy.

René POSTĚJOVSKÝ, člen ochranky klubu Helax:
Protože si nechtěli odložit tu bundu, o to šlo jenom.

Andrea ČÁNOVÁ, redaktorka:
Romský mladík Josef Grol ale říká, že se k šatně prakticky přes ochranku ani nedostali.

Josef GROL, žalobce:
U šatny jsme si chtěli sundat bundy. Jak jsme si je sundavali, tak už nás prostě ti vyhazovači nechtěli pustit dovnitř. My jsme se jich ptali proč a říkali, že mají k tomu svoje důvody, že nás prostě dovnitř nepustí.

Andrea ČÁNOVÁ, redaktorka:
Romové se zřejmě odvolají a případ bude řešit Vrchní soud v Olomouci. Zástupci nevládních organizací chtějí s podobným testováním klubu pokračovat i přes tento neúspěch. Kumar Vishwanathan ze sdružení Vzájemné soužití říká, že se na něj nedávno obrátil dvaadvacetiletý Rom, který si stěžoval na jakousi dvojitou diskriminaci. Je homosexuál a s přítelem chtěl oslavit narozeniny v restauraci. Marně.

Kumar VISHAWANTATHAN, sdružení Vzájemné soužití:
V ten den byli ve Stodolní oslavit narozeniny a jich nepouštěli do šesti hospod. Je vidět, že nejsou Romové. Je taky vidět, že oni chovají trošku jinak než ostatní. A jsou velice slušní lidé, velice senzitivní, citliví a nedělají žádný výtržnictví. A proč takoví dva lidi by museli zamítnut vstup?

Andrea ČÁNOVÁ, redaktorka:
Romové častěji takové spory vyhrávají. Naposledy uspěli se žalobou proti ostravskému klubu Ďabolo, jenže vysouzené peníze stejně nedostali, firma mezitím zkrachovala. Přesto podle Davida Strupka, advokáta, který Romy zastupuje, mají podobné žaloby smysl.

David STRUPEK, advokát postižených Romů:
Jsem přesvědčen, že samozřejmě je důležité podat tu soudní žalobu i proto, že pochopitelně ten rozsudek soudu, kterým je vysloveno, že tedy žalobce byl poškozen, že má i určitou satisfakční roli pro toho žalobce.

Andrea ČÁNOVÁ, redaktorka:
Ve sporu s Helax klubem chtěl každý z Romů třicet tisíc jako odškodné. Podle rozsudku však musí sami zaplatit asi patnáct tisíc za náklady soudního řízení. Pokud se však odvolají, nemusí tyto peníze vyplatit hned.

Hanka SHÁNĚLOVÁ, moderátorka:
Žaloba ostravských Romů proti klubu ve Stodolní ulici a její neúspěch byl v dnešním pořadu Pod kůži.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Zdroj: Český rozhlas 1 - Radiožurnál, pořad Pod kůži - po-pá 10:35
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21112
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003