Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.03.2023 08:40

Klub v Ostravě Romy nediskriminoval, rozhodl soud
05-09-2006  Andrea Čánová, Martin Hromádka


Trojice romských mladíků prohrála spor s ostravským klubem Helax. Muži chtěli, aby jim podnik zaplatil odškodné 90.000 korun a omluvil se za to, že je jeho zaměstnanci nepustili dovnitř kvůli barvě pleti. Podle soudu ale o diskriminaci nešlo.

Mladíci v březnu 2004 navštívili klub Helax v ostravské Stodolní ulici. Do tanečního sálu je členové ochranky nepustili.

Romové ale tvrdí, že v pozadí byl rasismus, protože vzápětí se do klubu bez jakýchkoliv potíží dostali lidé z nevládních organizací s novináři.

Právnička klubu argumentovala tím, že si mladíci nechtěli sundat zimní bundy, a proto je z podniku podle provozního řádu vykázali. Tuto obhajobu soudkyně Lenka Severová přijala.

"Žaloba byla zamítnuta jako nedůvodná, protože nebyl shledán zásah do osobnostních práv žalobců. Nebylo prokázáno, že důvodem, pro který by nebyli vpuštěni do klubu, byla příslušnost k romskému etniku," uvedla Severová.

Proces ale nekončí. Právní zástupce Romů předpokládá, že se odvolá. "Důkazy jsou na hraně. Podle nás odvolání za to stojí," řekl po procesu novinářům. Podle rozsudku by trojice Romů měla společně zaplatit žalované straně a státu za soudní náklady přibližně 16.000 korun.

Peníze ale pravděpodobně nepůjdou z kapes mladíků. Incident se totiž odehrál v rámci testů, které v Ostravě v březnu 2004 provádělo občanské sdružení Vzájemné soužití a Poradna pro občanství, občanská a lidská práva.

Podobný případ ostravský krajský soud řešil i loni. Majiteli dnes už neexistujícího klubu Diablo nedaleko Stodolní ulice v centru Ostravy přikázal, že se musí dopisem omluvit třem Romům, které v březnu 2004 jeho personál odmítl obsloužit kvůli barvě jejich pleti. Navíc každému ze žalobců musí zaplatit 30.000 korun a náklady na soudní řízení.

Další takový spor ostravský krajský soud rozhodoval v lednu 2003. Tehdy žalobu podal Rom, kterého odmítl i s přáteli obsloužit číšník ostravské restaurace Club Vegas. Soud jejímu majiteli nařídil, aby se v tisku žalobci omluvil. Podle soudu ale nebyl prokázán rasový podtext případu. Soudce navíc zamítl žádost o odškodnění. Žalobce požadoval částku 50.000 korun.

Zdroj: Český rozhlas 1 - Radiožurnál, Zprávy
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21109
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003