Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2023 08:17

Letošní festival divadla Líšeň představí také romské tradice
12-09-2006  Jana Šustová


Brněnské divadlo Líšeň jezdí celý rok se svými inscenacemi po festivalech doma i v zahraničí. Jednou za rok se dějí věci obráceně - divadlo zve do Brna soubory a tvůrce, které na svých cestách potkalo. Chce se tak s domácím publikem podělit o nevšední zážitky a vytvořit sváteční prostor pro setkání živé kultury a jejich diváků. Na letošním 8. festivalu divadla Líšeň, který se uskuteční 17. a 22. až 24. září, nebude chybět ani setkání s romskými tradicemi.

Pořadatelské divadlo Líšeň v současné době pracuje na romském projektu Paramisa, a proto chce na festivalu opět, stejně jako loni, představit něco z romské kultury. Jedním z vrcholů festivalu bude koncert skupiny Kale. Kromě toho budou uvedeny dvě části projektu divadla Líšeň: inscenace Paramisa - Chytrý hloupý Rom a průvodové představení Paramisa - Schovejte si slepice.

Milovníci romské kultury si přijdou na své především v neděli 17. září, kdy v brněnském Eldorádu v Mariánském údolí od 15 hodin proběhne premiéra průvodové inscenace Paramisa - Schovejte si slepice, což je pouliční představení, nejnovější díl projektu Paramisa. V jeho rámci žebřiňák přiveze romskou kapelu, zazní hudba, romské anekdoty a krátké příběhy. Program bude pokračovat od 17 hodin inscenací Paramisa - Chytrý hloupý Rom. Jedná se o úvodní inscenaci projektu inspirovaného romskou kulturou. Spojuje tradice českého lidového divadla, romských vyprávění, řemesla, hudby a tance.

Další Romové vstoupí na scénu v pátek 22. 9., kdy od 20 hodin v Dělňáku Líšeň zahraje skupina Kale (Černí). Tato kapela vznikla v Rokycanech a nejlépe ji charakterizuje pojem rom-pop. Celosvětově se proslavila zejména v době, kdy v jejím čele stála fenomenální zpěvačka Věra Bílá. V současné době hraje skupina v pětičlenném, čistě mužském obsazení. Na jaře letošního roku Kale vydalo nové CD; v novém uskupení si získává uznání laiků i odborníků. Rom-pop v podání Kale spojuje dávnou melodiku, která je skutečnou esencí romství s moderními postupy hudby 20. století.

Divadlo Líšeň je nezávislý profesionální divadelní soubor. Pro jeho osobitý styl je typická výrazná stylizace vycházející z experimentu s výtvarnem, zvukem, hudbou a pohybem. Část dosavadní produkce divadla Líšeň tvoří loutkové inscenace pro dospělé. Líšeň při své práci využívá staré tradiční divadelní postupy a formy (inspiruje se např. lidovým divadlem, orientálními způsoby jevištní práce) a objevuje nové a neobvyklé možnosti jejich použití. Jednotlivé inscenace jsou výsledkem dlouhodobé tvůrčí práce a doba jejich vzniku se pohybuje okolo jednoho roku. Uvádějí se pak po celé republice a putují po evropských festivalech.

Akce s romskou tematikou na 8. festivalu divadla Líšeň:

Neděle 17. 9.
Mariánské údolí, Eldorádo
15.00 - divadlo Líšeň: Paramisa - Schovejte si slepice
PREMIÉRA
Pouliční průvodová inscenace.
17.00 - divadlo Líšeň: Paramisa - Chytrý hloupý Rom
Cikánsko-gádžovská polívka z líšeňského papiňáku.

Pátek 22. 9.
Dělňák Líšeň
20.00 - Kale
Rokycanský rom-pop se světovým ohlasem.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21108
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003