Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.05.2022 10:08

Na Slovensku vyšla kniha představující staré pohlednice s romskou tematikou
05-09-2006  Jana Šustová


Ve slovenském vydavatelství Region Poprad letos vyšla unikátní kniha představující 239 velmi kvalitních reprodukcí pohlednic s romskou tematikou. Publikace s názvem Devleskere čhave - svedectvom starých pohľadníc má nádhernou obálku na křídovém papíře, exkluzivní formát B4 a na 176 stranách přibližuje způsob života Romů, jejich odívání, řemesla, vášnivou lásku k hudbě a také krásu romských žen. Její součástí je i obsáhlý text s podtitulem Cigánsky mýtus, jehož autorkou je PhDr. Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury v Brně. Text, který je ve slovenštině a v romštině, čtenáře velmi kultivovaným a srozumitelným způsobem uvádí do dějin romské komunity v Evropě, vysvětluje tradice a zvyky. Nechybí ani rozsáhlé anotace v angličtině a maďarštině.

Pohlednice s romskou tematikou jsou dnes oceňovaným sběratelským artiklem. Díky tomu, co zobrazují, se mezi pohlednicemi staly raritou. Romská tematika byla odnepaměti oblíbená v umění, zejména v umění výtvarném, později i v beletrii, poezii a hudbě. Pohlednice s romskými motivy, jak zdůrazňuje autorka textu Jana Horváthová, a Romové vůbec, se stali výrazem touhy po neuchopitelných věcech.

Sofie. Romská čtvrť Velká část publikovaných pohlednic jsou reprodukce uměleckých děl, ale v knize lze najít i pohlednice motivované skutečným všedním životem Romů, které dnes jsou velmi cenným zdrojem pro poznávání života Romů na přelomu 19. a 20. století.

Kniha Devleskere čhave - svedectvom starých pohľadníc není první publikací, ve které vydavatelství Region Poprad prezentuje staré pohlednice. Na stránkách knih z tohoto vydavatelství staré pohlednice vyprávěly už i o Tatrách, o Bratislavě a připravuje se publikace o slovenských městech. Když se před časem začal vydavatel Bronisław Ondraszek s kolegy ohlížet po pohlednicích s romskou tematikou, pátrání je zavedlo do Muzea romské kultury v Brně, ale pátrali také v soukromých sbírkách - především v Polsku.

Pozdrav z Rumunska Knihu lze v České republice objednat na adrese: Bronislav Ondraszek, 73994 Vendryně 575; velkoobchodní cena je 400 Kč + 5 % DPH + balné a poštovné. Koupit ji lze také v Muzeu romské kultury v Brně. Obyvatelé Slovenska ji mohou objednat na internetové adrese www.regionpoprad.sk.

Ukázky z knihy:
Strana 84
Strana 85
Strana 86
Strana 87
Strana 88
Strana 89
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21091
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003