Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.07.2022 16:11

Nenechte si ujít Večer plný strachu s romskými horory
05-09-2006  Jana Šustová


Srdce v krku aneb Večer plný strachu Máte rádi hororové příběhy? A chcete se seznámit s romskými horory? Pokud ano, tak určitě zavítejte ve čtvrtek 7. září 2006 od 20 hod. do Muzea romské kultury v Brně, kde romským hororům bude věnována akce s názvem SRDCE V KRKU aneb Večer plný strachu... Toto setkání nad romskými knihami probíhá jako další z doprovodných programů k výstavě Čalo voďi / Sytá duše, která představuje romskou literaturu v České republice.

Během večera na Vás čeká čtení z výboru povídek Eriky Oláhové Nechci se vrátit mezi mrtvé (Triáda, 2004) a Gejzy Demetera Mrtví mezi námi (Romaňi čhib, 1992), které bude spojeno s promítáním medailonu Eriky Oláhové natočeného Adamem Gebertem v době vydání její prvotiny. Jak na knihu reaguje její rodina? Kde se knižní děsy Erika Oláhové berou? Jaká vlastně je? A čeho se děsíme my?

Zatímco Gejza Demeter ve své tvorbě výrazně vychází z tradičního romského folklorního žánru vyprávění o setkáních s duchy zemřelých, Erika Oláhová s hororovými tématy pracuje autorským způsobem.

Posluchači se budou smát, ale také jim bude běhat mráz po zádech. A to vše se odehraje potmě, nad kávou, čajem a sušenkami v útulném interiéru kavárny Muzea romské kultury. A nezapomeňte: i v muzeu prý duchové obcházejí...

A nyní Vám nabídneme ještě malou hororovou ochutnávku:

"Jako by tam dole byla spousta lidí a šepot i smích se linul tmavým tichem. Oba vstali, vzali svíci a otevřeli dveře, ale vzápětí zděšením couvli zpět. Všude se procházelo plno lidí, ve spoustě z nich poznali mrtvé, které znali zaživa, některé neznali vůbec, ale bylo nad slunce jasné, že nepatří mezi živé. Nevšímali si jich, chodili a bavili se potichu mezi sebou jako staří přátelé, někteří se usmívali a něco si povídali a popíjeli rudé víno."

(Erika Oláhová: Nechci se vrátit mezi mrtvé, Triáda, 2003)

Adresa:
Muzeum romské kultury
Bratislavská 67, Brno
(tram. č. 2, 4, 9, zastávka Tkalcovská)
www.rommuz.cz
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21090
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003