Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.01.2023 01:22

V Praze začal světový romský festival Khamoro
23-05-2006  Jana Šustová


Angelo Debarre (Foto: www.khamoro.cz) Zhruba 120 hudebníků, zpěváků, tanečníků a dalších účinkujících vystoupí během letošního Světového romského festivalu Khamoro, který začal v Praze v pondělí 22. května a potrvá do 27. května. Osmý ročník nabídne návštěvníkům koncerty jazzové i tradiční romské hudby, filmové projekce, výstavy a odborný seminář. Ve čtvrtek v poledne se uskuteční již tradiční defilé všech účinkujících v tradičních romských krojích a v kočárech s koňmi centrem hlavního města.

Podle producentky Jeleny Silajdžić bylo žel nutné program festivalu proti předchozím ročníkům zredukovat. Jako důvod uvedla, že "letošní ročník se od předchozích liší, a to tím, že jsme měli ještě větší problémy, které se týkaly financování festivalu." Vzápětí však ujistila: "Nezredukovali jsme kvalitu, ale obsah." Letos tak například organizátoři místo několika seminářů uspořádají jen jediný. Ten bude věnován známé romistce Mileně Hübschmannové, která loni na podzim tragicky zahynula.

První tři večery festivalu Khamoro patří gypsy jazzu. V Jazz Clubu Reduta včera večer vystoupilo Trio Johnny Rosenberg z Nizozemska, úterní večer bude patřit Harrimu Stojkovi z Rakouska a ve středu se představí Angelo Debarre z Francie. Ve čtvrtek a v pátek se v Roxy uskuteční koncerty tradiční romské hudby, na kterých zahrají muzikanti z Makedonie, Slovenska, Maďarska, Rumunska, Ruska, USA, Španělska i z domova. Festival vyvrcholí v sobotu večer v Lucerně galakoncertem.

Zatímco loňský festival Khamoro seznámil účastníky s životem maďarských Romů, letošní ročník přiblíží Romy slovenské. V této tradici by pořadatelé rádi pokračovali i v budoucnu a příští rok se chtějí zaměřit na Romy z Polska. Letošní den slovenských Romů bude probíhat ve středu 24. května od 17 hodin ve Slovenském institutu v Praze.

Martina Vávrová, Džemil Silajdzić a Jelena Silajdzić (Foto: Jana Šustová) Vstupenky na festival Khamoro je možné zakoupit v předprodeji sítě TicketPro i před koncerty. Stejně jako v předcházejících letech pořadatelé mnoho lístků rozdají zadarmo, hlavně Romům. Vloni například rozdali zdarma 1800 vstupenek. "Jsme šťastni, že na festival přijíždějí autobusy Romů z celé republiky i ze Slovenska. Pro většinu Romů je totiž Khamoro skutečně svátek," uvedla Silajdžić.

Záštitu nad festivalem převzal premiér Jiří Paroubek. Bližší informace o programu lze najít na stránkách www.khamoro.cz.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20994
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003