Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 18:14

Muzeum romské kultury se opět připojí k Brněnské muzejní noci
11-05-2006  Jana Šustová


Posezení u ohně (Foto: Jana Šustová) Jaké jsou další přednášky, která pořádáte v rámci cyklu Kdo jsou Romové?

"16. května nás čeká přednáška PhDr. et PaeDr. Karola Janase, jeho téma se jmenuje Perzekuce Romů ve slovenském státě v letech 1939-1945. Tento autor se tomuto tématu věnuje už dlouhodobě a také v naší ročence v bulletinu jsou opakovaně jeho příspěvky, ale poprvé bude přednášet u nás v naší instituci. Přednáška začíná v 18 hodin v přednáškovém sále muzea."

Vloni byla velkou a milou akcí Brněnská muzejní noc, ke které jste se připojili, kdy proběhne letos a co bude na programu?

"Letos probíhá v Brně Muzejní noc v pátek 19. května a my opravdu velice vítáme tento svátek, protože v minulém roce přišla velká spousta lidí a především Romů z našeho okolí, z čehož jsme měli velikou radost. Už se stává tradicí, že my tu Muzejní noc začínáme jako první ze všech brněnských muzejních institucí a tak jako v minulém roce i letos budeme na Muzejní noc zahajovat novou výstavu. Takže už v 16.30 zvu všechny k nám do muzea - budeme zahajovat velice zajímavou, unikátní výstavu, která se jmenuje Čalo voďi / Sytá duše a bude o romské literární tvorbě v České republice. Taková výstava tady zatím ještě nebyla, nejen u nás v muzeu, ale kdekoliv v republice."

Výstavu o romské literární tvorbě v České republice připravují romistky Helena Sadílková a Jana Kramářová, které studovaly u docentky Mileny Hübschmannové. K výstavě bude i doprovodný program, jak uvádí doktorka Jana Horváthová.

"Muzejní noc bude pokračovat doprovodným pořadem k této výstavě. V 18 hodin a potom opakovaně ve 20.30 proběhne poslechový pořad, který se jmenuje Uši v kabelce. Bude to předčítání z romské literatury a ústní slovesnosti. To vše probíhá v muzeu, tento poslechový pořad v přednáškovém sále muzea a v knihovně."

Ochutnávka romských jídel (Foto: Jana Šustová) Během muzejní noci nebude chybět ani ochutnávka tradičních romských jídel, dobrá hudba a romské kroje.

"V průběhu celé té noci, která bude trvat asi do 0.30 hodin, bude možnost zdarma navštívit všechny naše výstavy - těmi budou provázet průvodkyně v tradičních romských krojích a mezitím se budou podávat tradiční romská jídla. Budou to tři chody: jednak plněný zelný list, čili holubki, potom to bude romano guláš - opravdu, pravý romský guláš, který vaří Romka ze skupiny historických moravských Romů, a mohu říct, že ho ovládá výborně. A potom asi opravdu až v těch nočních hodinách budeme na dvoře v kotli vařit polévku balkánských Romů, která se minulý rok setkala s obrovským úspěchem. A k tomu všemu bude k dobré náladě hrát romská kapela, pravděpodobně to bude velice úspěšná kapela z Blanska Devla drom, která má už svoji poměrně velkou obec posluchačů."
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20980
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003