Vytištěno 24.03.2023 12:58 07-04-2006 Peter Gabaľ
Na sobotu připadá Mezinárodní den Romů. Víte, proč se připomíná právě 8.
dubna? A s jakou provokativní akcí jej letos spojují občanská sdružení?
Jak se cítí Rom, který nikdy nic neukradl, a přesto je vystaven mnohem větší pozornosti než ostatní, může podle ní pochopit jen ten, kdo se v podobné situaci sám ocitl. Jarmila Balážová v té souvislosti připomíná i návštěvy českých občanů v Rakousku po pádu železné opony, kdy se v tamních obchodech objevovaly nápisy: Češi, nekraďte.
"Tato akce vznikla na popud muže, který ´zapípal´ při procházení turniketem a sesypala se na něj ochranka. Velice zle s ním komunikovala a on pocítil, jaké to může být, když se někdo na vás neustále kouká, neustále vás kontroluje. Proto vznikla tato akce, kde v obchodním centru celý den bude bzučet turniket a poté dobrovolníci občanského sdružení Romea ukáží na ten problém, který tady je: na to, že Romové, i když sami zloději nejsou, tak je na ně takto velice často pohlíženo." Mezinárodní den Romů je jedním z mála romských svátků. V devadesátých letech se stal mezinárodní záležitostí, ale znají jej spíše jen lidé pracující v občanském sektoru. A slaví se na počest prvního mezinárodního setkání romských představitelů, které se uskutečnilo 8. dubna 1971 u Londýna.
"Co se týká samotného soužití Romů a Čechů, tak myslím, že ta situace se zlepšuje. To, co bylo pro nás úplně nejhorší, myslím aktivity pravicově-extremistických skupin, tak za poslední dobu upadají, už není tolik násilných útOků ani žádné vraždy. Ale na druhou stranu upadá sociální situace Romů. Máme 17 od konce komunismu a Romové se dostávají do ještě horších sociálních podmínek, jsou vystěhováváni na kraje měst, vytvářejí se ghetta." Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |