Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 25.09.2023 15:21

Gulo Čar vyrážejí Likviduj!Tour proti ghettům
17-02-2006  Vilém Faltýnek


Existuje dnes v ČR něco jako ghetto? Tento pojem míváme spojen s historií židovského národa. Dnes se přeneseně používá pro izolované oblasti, v nichž žije v nuceném vyloučení určitá skupina obyvatel. Existenci novodobých ghett si ale většinová společnost v České republice nepřipouští.

Gulo Čar Muzikanti z romské kapely Gulo Čar otevírají v pátek prvním vystoupením koncertní sérii nazvanou Likviduj! Tour, která chce informovat o životě v romských ghettech. Je to zároveň oslava nového alba skupiny Gipsy goes to Hollywood. Na projektu se podílí společnost Člověk v tísni a Martin Šimáček:

"Gulo Čar hrají už hodně dlouho tuhle parádní muziku a o to téma se zajímají, jsou z ghetta a my jsme to o nich věděli. Člověk v tísni tuhle práci dělá už 6-7 let, takže jsme se logicky našli... Takovýhle projekt můžeme spustit už proto, že jsme ho začali už vloni, kdy jsme měli kampaň Likviduj česká ghetta a je fajn si to zopáknout s kapelou Gulo Čar."

"My děláme tu terénní sociální práci ve 20 lokalitách v Česku se 40 lidmi a to pomáhá. To jsou ti lidé, kteří si s klientem sjednají schůzku, zanalyzují jeho situaci a pak ji postupně zlepšují a dostávají ho z ghetta ven - a tahle druhá část, říct o tom veřejnosti, ta je hrozně důležitá."

Počty lidí, kteří žijí v takových ghettech, odhaduje Šimáček na desítky tisíc. Hudebníci Gulo Čar vyrostli v brněnském romském ghettu a o sociálním vyloučení Romů ze společnosti vědí své:

"Vím o tom problému dost věcí, protože tam žiju celý život, ne přímo v těch barácích, ale v té čtvrti, kde žije nejvíc romů, říká se tomu Bronx. teď čtyři roky je moje civilní zaměstnání terénní sociální pracovník a pracuji i na takových projektech, jako je třeba Likviduj!Tour,"

říká klávesista Vladimír Dirda.

"Já jsem do 18 vůbec nevěděl o problému, že jsem Rom a že ten problém existuje. A hlavně jsem vyrůstal v rodině, která už nějak fungovala, neznal jsem problém nemít co jíst a nemít si co oblíct, vykoupat se v koupelně bylo pro mě odmalička samozřejmé, takže mně to začalo být bližší až kolem 18 let."

Foto: www.ceskaghetta.cz Podobné zázemí měli i další muzikanti a i díky tomu se skupina úspěšně z vlivu ghetta vymanila. Dnes patří k předním romským i předním funkovým skupinám v Česku. Na podobě jejich nové desky se podepsal americký producent Doug Wimbish, říká zpěvačka Irena Horváthová:

"Tak tady ta deska je víc taneční, Doug nás povzbudil i tím, že nám dával hodně energie, proto je i ta deska hodně energická."

Myslíte, že je lepší než ty dvě předchozí?

"To nevím, jestli lepší, je prostě víc funková a taneční..."

Turné k desce Gipsy Goes to Hollywood začíná v pátek a potrvá do konce dubna. Kapela plánuje také koncerty v zahraničí.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20904
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003