Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.11.2023 01:08


02-02-2006  Zdeněk Vališ


Lety u Písku Premiér Jiří Paroubek podle komentáře Lidových novin bagatelizuje rasistické vtipy o Romech. Paroubek rád vystupuje v roli muže činu, ale některé činy, třeba omluva, mu moc nejdou, píše deník. Anekdoty podporující některé zažité stereotypy týkající se této menšiny vyprávěl herec Jiří Krampol v rámci pořadu Premiéra s premiérem. Paroubek ve středu důrazně popřel, že by zábavný pořad, který s ním herec připravil, měl rasový podtext. "Hloupá a snad nijak zle míněná slova mohla spravit rychlá a upřímná omluva," uvažují nad reakcí premiéra Lidové noviny. Pak se podle deníku snad dalo mluvit o mediální bublině. Po Paroubkově ofenzivě však musíme začít přemýšlet o tom, zda se premiér přetvařoval, když podporoval Romy v boji o památník v Letech u Písku, dodává list.

Podle Hospodářských novin je to pokaždé smutný zážitek, když český premiér odhodí masku významného evropského politika. "Prasečák na místě bývalého koncentráku pro Romy v Letech zbouráme, slibuje přesvědčivě, když má Česko ostudu už i v Evropském parlamentu. Pak kamery zhasnou, diktafony jsou vypnuty (nebo si to aspoň premiér myslí) a přichází čas Jiřího Krampola, doktora Uzla a rasistických fórů," píše list. "Jestli si Paroubek nechává dělat průzkumy i na spokojenost diváků svých show, musí být spokojen. Tohle v tuzemsku spolehlivě zabírá," dodává autor poznámky v Hospodářských novinách.

Stejnému tématu se věnuje také deník Právo. Premiér podle listu odmítá, že by zábavný pořad Premiéra s premiérem, ve kterém vystupuje s moderátorem Jiřím Kramolem, měl rasový podtext. Vtip o Romech slyšel od Krampola v jeho jiném pořadu Nikdo není dokonalý. Ten přitom vidělo 1,2 miliónů diváků a nikdo si toho nevšiml. Premiér také podle Práva uvádí, že trvalou součástí pořadů Premiéra s premiérem je pan Antonín Gondolám, " o kterém je známo, že je Rom. Je to vynikající hudebník a člověk, kterého si vážím." Deník dále zaznamenává, že, že Antonín Gondolám, který se ve středu rovněž účastnil tiskové konference, řekl, že je nadšen tím, jaká je při pořadu Premiéra s premiérem báječná atmosféra a jak jsou lidé spokojeni. "V žádném případě jsem neslyšel ani náznak toho, že by šlo o nějaký rasový podtext. Kdybych to tak cítil, byl bych první, kdo by za premiérem přišel a řekl mu to," cituje Právo Antonína Gondolána.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20887
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003