Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2023 08:09

Brněnské divadlo Líšeň vystoupí s romskou pohádkou Paramisa také v Praze
17-01-2006  Jana Šustová


Paramisa (Foto: Jana Šustová) Brněnské divadlo Líšeň má od podzimu loňského roku ve svém repertoáru romskou pohádku Paramisa - Chytrý hloupý Rom. Podtitul hry zní: Cikánsko-gádžovská polívka z líšeňského papiňáku. Tato hra bude uvedena v sobotu 21. ledna od 18.00 hodin v pražském Paláci Akropolis a v pondělí 23. ledna 2005 od 18.00 hodin v brněnském HaDivadle.

Svérázný, energický jevištní rej - inscenace Paramisa - vznikl ve společném tvůrčím střetu líšeňských divadelníků a romských umělců - muzikantů, herců a tanečníků. Hra vychází ze sbírky romských pohádek Mileny Hübschmannové. Romská vyprávění, hudba a tanec se na jevišti divadla Líšeň setkávají s principy českého lidového divadla.

Příběh vypráví o romském chlapci, jenž našel svou životní lásku a utkal se o ni s drakem. Ač jím byl roztrhán na tisíc kousků, měl nakonec tolik štěstí, že dostal to, co chtěl. Dokonce mnohem víc.

Slovo PARAMISA (pohádky) znamená v romském prostředí vyprávění, jež jsou určena také dospělým. Jsou metaforou spletitého a mnohdy nepředvídatelného reálného života, v němž ne každá láska končí šťastně a ne každý hrdina vítězí díky svým vlastním schopnostem. V tomto duchu se nese také inscenace divadla Líšeň.

Projektem Paramisa chce divadlo Líšeň dokázat, že společné pracovní a tvůrčí setkání gádžů a Romů, jejich odlišných kultur i životních postojů, může být inspirující, plodné a přínosné pro všechny. Společné představení se povedlo vytvořit velmi zdařile. Stalo se tak i díky ochotě a velké otevřenosti brněnské romské komunity.

Představení je určeno pro dospělé i děti.

Divadlo Líšeň vzniklo v Brně v roce 1998 jako nezávislé divadlo zaměřující se na původní a experimentální tvorbu - výtvarné a loutkové divadlo, hudební, zvukovou a pohybovou improvizaci. Hraje v divadlech, školách, rockových klubech a na festivalech v ČR i zahraničí. Od roku 2003 je jeho stálou scénou Dělňák Líšeň, Martina Kříže 1, Brno. V letošní sezoně, kdy probíhá v jeho stálém působišti rekonstrukce, uvádí své inscenace v HaDivadle, které sídlí na adrese.

Alfa pasáž
Poštovská 8D
602 00 Brno
tel.: 542 212 761
http://www.hadivadlo.cz
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20864
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003