Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 23:04

Romské ženy se sejdou v Praze, aby řešily problémy menšiny
04-01-2006  


Stovka romských žen z celé republiky se chystá v únoru sejít v Praze na své první velké konferenci. Zaměří hlavně na vzdělávání, zaměstnanost, zdraví a životní podmínky romské komunity v Česku. Chtěly by vytvořit návrh, jak by se romské ženy mohly aktivně do zlepšení situace Romek a jejich rodin zapojit. Konferenci pořádá ženská romská skupina Manushe s podporou Roma Participation Program nadace Open Society Institute.

Konference se uskuteční 10. a 11. února v pražském hotelu Krystal. Romské ženy se na akci mohou přihlásit na adrese romskezeny@centrum.cz či na telefonu 222 511 434 do 20. ledna. Pořadatelky účastnicím poskytnou stravu, mimopražským zaplatí i cestu a nocleh.

Při posledním sčítání lidu se k romské národnosti přihlásilo asi 11.000 lidí. Podle odhadů však v ČR žije asi čtvrt milionu Romů. Podle informací některých romských sdružení je v některých oblastech i více než 90 procent příslušníků romské komunity bez práce. Rodiny se propadají do dluhů. Končívají pak často v holobytech. Na okrajích obcí a měst tak vznikají nová chudinská ghetta, varují neziskové organizace.

Skupina Manushe vznikla v roce 2000. Je součástí sdružení Slovo 21. Její název představuje ženskou obdobu romského slova manuš - člověk. Skupina usiluje o emancipaci romských žen a jejich vzdělávání, učí je nezávislosti a dodává jim sebevědomí. Kromě Prahy má svá centra i v Brně a Chomutově.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20845
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003