Vytištěno 09.06.2023 10:13 13-12-2005
"Prorazit cestu musíme společně s vámi a pro vás..."
Konference byla zahájena předsedou Evropského parlamentu panem Josepem Borrellem a první den se také na půdě Evropského parlamentu konala. V prezentaci pan Borrell zdůraznil "historickou ztrátu paměti" v případech, kdy se mluví o nejvíce diskriminované menšině v Evropě, o Romech. Pan Graham Watson, leader Aliance liberálů a demokratů pro Evropu řekl: "Romům chybí viditelná a hlasitá elita a instituce, které by podpořily jejich práva. Toto se přeměňuje v málo nebo skoro žádný politický vliv a žádnou reprezentaci na vládní úrovni." Pogratuloval organizátorům projektu a zaurgoval pro lepší zastoupení Romů na všech úrovních: "Věřím, že jeden z výsledků programu Romské diplomacie bude formace 'think-tanku' tak aby se romská otázka dostala na vrchol programu EU. "
Profesor Andre Liebich z Institutu pro postgraduální mezinárodní studie v Ženevě a pan Jovan Kurbalija, ředitel Diplo nadace, zvýraznili důležitost zlepšení komunikace v předcházení stereotypů a zjednodušování. Komunikace je základní prvek diplomacie a klíč k hájení zájmů Romů na mezinárodní úrovni. Romská diplomacie nabízí jedinečnou možnost představit inovační metody používáním online diplomatických prostředků. Liebich a Kurbalija analyzovali vhodnost mnoha diplomatických metod a mechanismů pro romské aktivity v mezinárodních vztazích. Konference se zaměřovala na existující dobré iniciativy a sloužila jako zázemí pro výměnu pohledů na rostoucí romský problém v Evropě, které vyplývají jako doporučení z rezoluce Parlamentu z 28. dubna 2005. Pan Jan Marinus Wiersma, paní Katalin Levai, pan Michael Cashman, paní Elly de Groen-Kouwenhoven, paní Maria Calshramre a pan Richard Corbett, všichni členové Evropského parlamentu, vyjádřili potřebu romské expertízy a opravdového zapojení. Paní Beate Winkler, ředitelka Evropského monitorovacího centra pro rasismus a xenofobii, navrhla zřízení Řídicího výboru pro rezoluci Evropského parlamentu, myšlenka byla podpořena také europoslanci Richardem Corbettem a Michaelem Cashmanem. Inkluze romských žen byla podtrhnuta v diskusi o budoucím Genderovém institutu. Zástupci Evropské komise se zúčastnili panelů a připojili se k diskusi, která měla za cíl najít praktické řešení pro mnoho problémů týkajících se Romů s jasným zaměřením na romské zastoupení.
Tato konference byla součástí programu Romské diplomacie, který má za cíl připravit mladé romské aktivisty pro práci veřejných diplomatů se znalostmi, které jsou důležité při zastupování jejich komunit na Evropské a mezinárodní úrovni. Série doporučení, která vyplynou ze závěrů konference, bude prezentována Evropským institucím účastníky diplomatického programu. Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |