Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 22:24

Romové ze starých členských zemí EU se podělí o své zkušenosti s Romy z Ústeckého a Karlovarského kraje
06-12-2005  


Foto: Evropská komise Tento týden přijede do Ústeckého a Karlovarského kraje romský aktivista Peter Mercer, předseda britské organizace Východoanglická rada Romů. Během dvoudenního programu v rámci projektu Romové Romům, který proběhne 6. a 8. prosince, bude debatovat s českými Romy o tom, jak se mohou sami zapojit do práce na zlepšení svých životních podmínek.

Cílem projektu Romové Romům je povzbudit české Romy k větší aktivitě při hledání informací o tom, jak jim mohou pomoci různé programy EU v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti, boje proti diskriminaci, atd. Projekt vychází ze skutečnosti, že Romové v tzv. starých členských státech EU prožili a vyřešili mnoho socio-ekonomických problémů, kterým nyní čelí Romové v nových členských zemích. Na základě svých zkušeností tedy mohou pomoci Romům ve střední Evropě získat informace o Evropské unii a jejích fondech, jež jim mohou pomoci zlepšit jejich životní podmínky.

Aktivity v rámci projektu nicméně nejsou zaměřeny jen na Romy. "Kromě toho, že budeme povzbuzovat Romy, aby hledali pomoc a získávali informace od svých etnických příbuzných ze starších členských zemí EU také doufáme, že tento projekt přinese pozitivní výsledky i pro krajskou či místní samosprávu. Věříme, že se podaří její zástupce integrovat do celoevropských projektů či programů, řízených Evropskou radou, Evropskou komisí, organizacemi George Sorose, atd. Byli bychom rádi, kdyby představitelé samosprávy také měli lepší přístup k informacím a odborníkům, díky nimž budou schopni lépe využívat zdroje financování a technickou pomoc pro romské projekty," vysvětlil koordinátor projektu Romové Romům Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění obětí romského holocaustu, které na realizaci projektu spolupracuje se sdružením CPA.

Na uskutečnění projektu se finančně podílí Generální ředitelství pro rozšíření Evropské komise a Magistrát města Teplic, projekt je možné realizovat i díky spolupráci Krajských úřadů Ústeckého a Karlovarského kraje. Mediální podporu poskytly také Český Rozhlas Sever a Český Rozhlas Plzeň.

Časový plán diskusí projektu Romové Romům ve dnech 6. a 8. prosince 2005:
Teplice-Dubí, 6. 12. 2005 od 16:00 do 20:00 hod., Lidový dům Pozorka Vrchlického 4, Teplice-Dubí
Karlovy Vary, 8. 12. 2005 od 14:00 do 18:00 hod., Lidový dům - Stará Role Školní 7, Karlovy Vary
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20818
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003