Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 17:46

Romové ze starých členských zemí EU se podělí o své zkušenosti s Romy z Plzeňského a Jihočeského kraje
04-11-2005  


Příští týden přijedou do Plzeňského a Jihočeského kraje romští aktivisté ze starých členských zemí EU, aby debatovali s českými Romy o tom, jak může EU pomoci zlepšit jejich sociální a ekonomickou situaci. Během dvoudenního programu v rámci projektu Romové Romům, který proběhne 8. a 9. listopadu, budou romští aktivisté Ladislav Baláž z britské organizace Europa-Roma a Rosa Martlová z rakouské organizace Ketani debatovat s Romy o tom, jak se mohou sami zapojit do práce na zlepšení svých životních podmínek.

Cílem projektu Romové Romům je povzbudit české Romy k větší aktivitě při hledání informací o tom, jak jim mohou pomoci různé programy EU v oblasti vzdělávání, zaměstnanosti, boje proti diskriminaci atd. Projekt vychází ze skutečnosti, že Romové v tzv. starých členských státech EU prožili a vyřešili mnoho socio-ekonomických problémů, kterým nyní čelí Romové v nových členských zemích. Na základě svých zkušeností tedy mohou pomoci Romům ve střední Evropě získat informace o Evropské unii a jejích fondech, jež jim mohou pomoci zlepšit jejich životní podmínky.

Aktivity v rámci projektu nicméně nejsou zaměřeny jen na Romy. "Kromě toho, že budeme povzbuzovat Romy, aby hledali pomoc a získávali informace od svých etnických příbuzných ze starších členských zemí EU, také doufáme, že tento projekt přinese pozitivní výsledky i pro krajskou či místní samosprávu. Věříme, že se podaří její zástupce integrovat do celoevropských projektů či programů, řízených Evropskou radou, Evropskou komisí, organizacemi George Sorose atd. Byli bychom rádi, kdyby představitelé samosprávy také měli lepší přístup k informacím a odborníkům, díky nimž budou schopni lépe využívat zdroje financování a technickou pomoc pro romské projekty," vysvětlil koordinátor projektu Romové Romům Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění obětí romského holocaustu, který na realizaci projektu spolupracuje se sdružením CPA.

Časový plán diskusí projektu Romové Romům ve dnech 8. a 9. listopadu 2005:
Rokycany, 8. 11. 2005 od 14:00 do 18:00 hod. (Hlavní sál, TJ Sokol Rokycany ul. Jiráskova 208/II, Rokycany)
České Budějovice, 9. 11. 2005 od 14:00 do 18:00 (Multifunkční centrum GERBERA ul. Mánesova 3, České Budějovice)
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20786
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003