Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 12.08.2022 17:35

Brněnské Divadlo Líšeň uvede pohádku Paramisa - chytrý hloupý Rom
18-10-2005  


Brněnské Divadlo Líšeň dnes večer uvede premiéru inscenace "Paramisa - Chytrý hloupý Rom". Jedná se o společný projekt líšeňských divadelníků a romských umělců. Základem hry je příběh na motivy pohádky ze sbírky Mileny Hübschmannové "Jak žil Rom s čarodějčinou dcerou", který vypráví o romském chlapci, jenž našel svou životní lásku a utkal se o ni s drakem. Ač jím byl roztrhán na tisíc kousků, měl nakonec tolik štěstí, že dostal to, co chtěl a dokonce mnohem víc.

Na scéně spolu s líšeňskými a romskými herci vystupuje prvotřídní romská muzika, starý žebřiňák, proutění koně upletení a ohromný železný drak. Romská vyprávění, muzika, tanec i tradiční romské řemeslo - košíkářství se tak na jevišti divadla Líšeň setkávají s inscenačními principy českého lidového divadla. Ze společného tvůrčího střetu líšeňských divadelníků a romských umělců - muzikantů, herců a tanečníků vznikl svérázný, energický scénický rej - inscenace Paramisa.

Projektem Paramisa chce Divadlo Líšeň dokázat, že společné pracovní a tvůrčí setkání gádžů a Romů, jejich odlišných kultur i životních postojů, může být inspirující, plodné a přínosné pro všechny. Společné představení se podařilo mimo jiné i díky ochotě a velké otevřenosti brněnské romské komunity a s pomocí Muzea romské kultury a střediska Drom.

Součástí projektu je i jeho prezentace před širokou veřejností. Uvedení inscenace předcházejí "zvací průvody" procházející městem. Brněnské ulice tak vždy ovládnou romští muzikanti na voze taženém proutěnými koňmi, romští tanečníci nebo velká loutka železného draka. I tato setkání v ulicích mají, stejně jako celý projekt, důležitý sociální rozměr. Reakce na ně, pozitivní i negativní, vypovídají o vztahu mezi Romy a většinovou společností a otevírají prostor pro vzájemné setkání. Představení je určeno pro dospělé i děti.

Paramisa - chytrý hloupý Rom
Cikánsko- gádžovská polívka z líšeňského papiňáku

Scénář: Pavla Dombrovská (na motivy romských pohádek ze sbírky Mileny Hübschmannové)
Režie: Pavla Dombrovská
Hudba: Milan Horváth (úprava romské lidové hudby)
Scénografie: Antonín Maloň, Eva Krásenská
Kostýmy: Barbora Křístková, Šárka Jelínková
Proutěné masky: Ignác Zima
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20773
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003