Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 07:43

V Rýmařově vzniklo nové komunitní centrum pro romské děti a mládež
19-09-2005  


Společenství Romů na Moravě, o. p. s. dnes slavnostně otevřelo nově zřízené komunitní centrum pro romské děti a mládež ve své pobočce v Rýmařově. Centrum bylo zřízeno v nevyužívané správní budově v ulici Žižkova 29, kterou město Rýmařov pronajalo romské organizaci za symbolický nájem s podmínkou, že veškeré náklady na otevření a provoz centra bude hradit nájemce. Společenství Romů na Moravě bude v komunitním centru zajišťovat každodenní provoz zaměřený především na volnočasové aktivity romských dětí a mládeže (hudební, výtvarný a loutkářský kroužek, sport, doučování) a zaměstná i terénní sociální pracovnici, která bude pomáhat dospělým klientům.

Slavnostní otevření "Práci na rekonstrukci centra jsme zahájili v polovině července a zabrala nám prakticky celý zbytek prázdnin," uvedl předseda rýmařovské pobočky Společenství Romů na Moravě pan Milan Daňhel. "Téměř všechny práce, mimo ty odborné, jsem dělal já a mých pět spolupracovníků, pomáhaly ale i děti, které se už na své centrum moc těší. Museli jsme strhat tapety, seškrabat staré omítky a vymalovat, natřeli jsme okna, opravili podlahu a vyvezli dva kontejnery nepořádku z půdy a ze sklepa. Zajistili jsme také nový přívod vody a zapojení a opravu elektřiny v budově," dodává pan Daňhel.

Společenství Romů na Moravě bylo založeno v roce 1991 jako občanské sdružení usilující o integraci Romů do společnosti, v roce 2003 se transformovalo na obecně prospěšnou společnosti. Centrum organizace sídlí v Brně, pobočky pracují v dalších jedenácti moravských městech (mj. v Olomouci, Šternberku, Bruntále, Ostravě, Frýdku-Místku, Novém Jičíně), kde se stávají partnery pro jednání a spolupráci se státními, samosprávnými a nevládními institucemi a představují regionální romskou reprezentaci. Organizace se soustřeďuje zejména na výchovu a rozvoj vzdělanosti romských dětí a mládeže, sociální práci, občanské a sociální poradenství, ochranu lidských práv a podporu romské kultury. Ve většině svých poboček provozuje komunitní centra, od roku 1999 vydává romský čtrnáctideník Romano hangos (Romský hlas). Zakladatelem organizace je známý romský lídr Ing. Karel Holomek, v současné době působící mj. jako druhý místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské komunity.

Společenství Romů na Moravě
Francouzská 84
602 00 Brno
Tel.: 545 246 674
E-mail: srnm@srnm.cz
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20752
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003