Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 07:03

Ani čtyři roky po smrti Roma nezačal soud s obviněnými policisty
07-07-2005  ČTK


Slovenské soudy stále nezahájily proces s policisty, kteří měli před čtyřmi lety podle obžaloby podíl na ubití Karola Sendreie. Jednapadesátiletý Rom zemřel v noci na 6. července 2001 po policejním výslechu ve městě Revúca.

Soudkyně Krajského soudu v Banské Bystrici Zdenka Cabanová stanovila termín přelíčení na květen letošního roku. Obhájci policistů se ale tehdy omluvili. Cabanová mezitím přešla na speciální soud. "Případ přejde na jiného soudce, který si celý spis musí nastudovat," řekla soudkyně ČTK. To podle ní může trvat další měsíce.

Vyšetřování případu skončilo v srpnu 2002. Policie tehdy navrhla obžalovat 12 osob, z nichž sedm bylo policistů. Krajský soud v Banské Bystrici však v roce 2003 vrátil případ na došetření kvůli procesním nedostatkům při vyšetřování. Nejvyšší soud však toto rozhodnutí zrušil a loni pověřil krajský soud, aby zahájil přelíčení.

Obvinění pro muže zákona bylo vzneseno na základě mezinárodní konvence o zákazu mučení. Toho se měli dopustit na policejní stanici v Revúci, kde Sendreie bili obzvlášť hrubým způsobem, přičemž na následky zranění zemřel. Muž údajně zemřel připoután k topení poté, co se dostal do konfliktu se starostou obce Magnezitovce.

Smrt romského muže vzedmula vlnu kritiky mezinárodních organizací, kteří slovenské policii vytýkaly rasismus. Slovenská vláda se po události usnesla, že úmrtí musí být náležitě objasněné a viníci potrestáni. Po vyšetřování úřady zpřísnily kritéria pro přijímání lidí do policie.

Všichni obvinění byli mezitím z vyšetřovací vazby propuštěni a na postup soudu čekají na svobodě. Ani jeden už nepracuje u policie. Obviněným v případě uznání viny hrozí tresty odnětí svobody na osm až patnáct let.

Průtahy v soudním řízení patří mezi dlouholeté problémy slovenské justice. Jsou také hlavní příčinou stížností Slováků u Evropského soudu. V mnoha případech jsou občané ve sporu se státem úspěšní.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20701
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003