Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.09.2023 12:36

Soud potvrdil podmíněný trest romskému aktivistovi Giňovi
08-06-2005  ČTK


Ondřej Giňa u soudu (Foto: ČTK) Plzeňský krajský soud dnes zamítl odvolání státního zástupce v případu romského aktivisty Ondřeje Gini, který byl kvůli údajným statisícovým škodám obžalován ze zpronevěry, podvodu a zkrácení daně. Odvolací soud tak potvrdil původní rozsudek rokycanského soudu, jenž Giňu loni v září uznal vinným z porušování povinností při správě cizího majetku a podvodu. Potrestal ho podmíněným trestem na deset měsíců s odkladem na dva roky.

Dnešní rozsudek je pravomocný. Státní zástupce, jenž požadoval přísnější trest, se může případně ještě dovolat k Nejvyššímu soudu.

Ondřej Giňa u soudu (Foto: ČTK) Čtyřiapadesátiletý Giňa byl obžalován ze zpronevěry. Podle žalobce se jí dopustil tím, že dal před šesti lety opravit několik soukromých automobilů za peníze Fondu porozumění a naděje a Romské kulturní jednoty, které vedl. Způsobil tak škodu 70.000 korun. Dále vylákal z úřadu neoprávněně sociální dávky zhruba 20.000 korun. Žalobce ho také vinil z toho, že nezaplatil za zaměstnance fondu zdravotní a sociální pojištění a zálohy na daně. Údajně tak způsobil škodu za statisíce korun.

Okresní soud však rozhodl, že se nedopustil zpronevěry, ale porušil povinnosti při správě cizího majetku. Dále ho zprostil obžaloby z toho, že za zaměstnance fondu neodvedl zdravotní a sociální pojištění a zálohy na daně. Neprokázal totiž, že lidé, kteří pro fond pracovali, byli zaměstnanci fondu. Soud ale zakázal Giňovi na tři roky činnost ve statutárních orgánech a přikázal mu nahradit škodu.

Žalobce se odvolal. Trval na tom, že se Giňa dopustil zpronevěry. Tento čin je závažnější a jsou za něj přísnější tresty. Rovněž trval na tom, že Giňa měl odvádět za zaměstnance fondu zdravotní a sociální pojištění a zálohy na daně. Odvolací soud mu však nedal za pravdu.

"Okresní soud rozhodl správně. Právní kvalifikaci v prvním případě citlivě posoudil. Nešlo o klasický případ zpronevěry. Je zřejmé, že obžalovaný se neobohatil. Dal soukromé automobily pracovníkům fondu k dispozici. Ve druhém případě se opravdu neprokázalo, že pracovníci fondu byli i zaměstnanci fondu, a že tak měl obžalovaný odpovědnost za odvod daní, sociálního a zdravotního pojištění," uvedl předseda senátu Karel Klůs.

"Je to po šesti letech pro mě konečně uzavřeno a můžu začít normální život. Být šest let pod takovým tlakem není žádná slast. Přijímám obzvlášť s úlevou potvrzení o tom, že vážné obvinění o zpronevěře a zkrácení daně není pravdivé," řekl Giňa ČTK po odchodu ze soudní síně.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20674
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003