Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 25.09.2023 16:30

Vystěhovávaní Romové v Bohumíně většinou mají náhradní ubytování
22-06-2005  ČTK


Hotelový dům v Bohumíně (Foto: ČTK) Romové, kteří se v Bohumíně musejí do konce června vystěhovat z hotelového domu, většinou mají zajištěno náhradní ubytování. Vyplynulo to z dnešní schůzky starosty Petra Víchy s ředitelem vládní rady pro romské záležitosti Czeslawem Walkem. Náhradní ubytování nemá podle Víchy k dnešnímu dni vyřešeno jen sedm dospělých občanů města. Hotelový dům koupilo město od společnosti ŽDB, správu nad ním převezme v červenci. Radní chtějí v objektu vybudovat malometrážní byty.

Walek v úterý novinářům řekl, že radnice občanům náhradní bydlení nenabízí a hrozí jim odebráním dětí. "Byly to informace, které jsme měli přímo od rodin. Dnes jsem zjistil, že radní se snaží situaci řešit a že nebude docházet k rozdělování rodin. V červenci se ukáže, jak vše dopadne," řekl dnes ČTK Walek.

Město musí všechny obyvatele hotelového domu vystěhovat, protože nemá oprávnění k provozování ubytovacích služeb. "V této chvíli bydlí v domě 68 bohumínských občanů, 21 z nich dnes přidělí městská rada byt a od 40 lidí máme prohlášení, že mají zajištěno ubytování jinde. Zbývá sedm dospělých lidí," řekl novinářům Vícha.

Právě stěhování Romů k příbuzným se někteří odborníci obávají. "Mohlo by dojít k dominovému efektu, kdy se do sociálních problémů může dostat ještě mnohem více lidí," řekl Walek. V hotelovém domě navíc zatím zůstává 29 Vietnamců a 17 obyvatel, kteří v Bohumíně nemají trvalé bydliště. Původně bydlelo v objektu přes 283 lidí.

Celý objekt město koupilo za 18 milionů korun. Radní chtějí v hotelovém domě vybudovat 100 malometrážních bytů první kategorie. Nabídnou je mladým rodinám, seniorům a vysokoškolákům studujícím v Ostravě. Náklady na rekonstrukci, která by měla začít v příštím roce, budou přibližně 70 milionů až 80 milionů korun.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20669
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003