Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 17:05

Romové požadují jasné stanovisko vlády k památníku v Letech
21-06-2005  ČTK


Vepřín v Letech u Písku Romové požadují jasné a srozumitelné stanovisko vlády k záměru zřídit pietní místo v Letech u Písku, kde měli nacisté tábor pro Romy. Současný příslib jednání o zřízení památníku nepovažují za věrohodný. Prohlásil to dnes Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holokaustu.

Uvedl to při zahájení výstavy fotografií "Lety - příběh zamlčené genocidy" v sídle Senátu, kam se expozice po uvedení v budově Poslanecké sněmovny přestěhovala.

Za vydírání označil Růžička úvahy o tom, že by vláda mohla peníze na vybudování památníku romským obětem nacismu použít na vzdělávání mladých Romů, jak to při vernisáži ve sněmovně uvedl premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Růžička znovu vznesl požadavek na zrušení vepřína, který částečně stojí na území bývalého tábora. "Vepřín a romské vzdělávání nejsou spojité nádoby. Splácet jeden dluh druhým prostě nelze," dodal.

Za přechod od slov k činům se vyslovil také místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL). Za trapné označil nynější řešení situace spočívající v tom, že ve dnech, kdy lidé místo tábora navštěvují, se v prasečí farmě vypne ventilace.

V táboře v Letech přišlo během poslední světové války o život 326 lidí, vesměs Romů. Výstava zachycuje nejen dokumenty z tábora, ale také fotografie romských rodin, jejichž členové zahynuli v nacistických táborech smrti. Přišli se na ně podívat i Romové, kteří genocidu přežili.

Zachované dokumenty svědčí o tom, že se vězni v táboře - převážně děti - stali obětí systematické genocidy. Vedení tábora zabíralo potraviny, topivo a šatstvo, na smrti nejméně 241 dětí měla podíl také nedostatečná lékařská péče. Vedení tábora záměrně urychlovalo masové umírání. Asi 800 vězňů bylo nakonec převezeno do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau, kde byla většina z nich zavražděna plynem.

Ze zhruba šesti tisíc Romů, kteří v roce 1942 v protektorátu Čechy a Morava žili, se jich v roce 1945 z koncentračních táborů vrátilo sotva šest set. Po válce bylo několik pravděpodobných viníků masového umírání v Letech pohnáno k odpovědnosti. Ani jeden z nich však nebyl za zločiny v Letech odsouzen.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20668
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003