Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2023 07:06

Romský festival završila slavnostní mše za patronku Kali Sáru
19-06-2005  ČTK


Foto: ČTK Slavnostní mše za patronku Romů svatou Kali Sáru završila dnes čtvrtý Festival romské kultury v Liberci. Po roce se Romové znovu setkali v Bazilice navštívení Panny Marie v Hejnicích na Liberecku, aby si připomněli svou minulost a ve společné motlitbě požádali o šťastný život a stejné příležitosti pro všechny lidi bez rozdílu národnosti či barvy pleti.

Foto: ČTK Zájem Romů o dnešní bohoslužbu byl však mnohem menší než loni - tehdy zaplnily baziliku stovky Romů. Dnes zely lavice téměř prázdnotou a mši přihlíželo jen několik desítek Romů. Zhruba stejné množství zejména mladých lidí zůstalo před chrámem a dovnitř je většinou přilákaly jen tóny romské kapely, která doplňovala mluvené slovo.

Foto: ČTK Dnešní akce nebyla podle předsedy pořádajícího sdružení Dušana Kotlára pouhou bohoslužbou. "Chceme lidem ukázat, že i my máme svou kulturu, folklor a zvyky a chráníme si je," řekl Kotlár. Většina Romů je podle něho věřících, nemají však společné náboženství. Kali Sára je jejich jedinou svatou.

Foto: ČTK Podle legendy se stala patronkou Romů proto, že pomohla třem Mariím, které byly vyhnány ze svaté země po Ježíšově ukřižování za to, že šířily legendu o jeho zmrtvýchvstání. Topily se v moři, když se jejich loďka v bouři převrhla, a právě Sára je dopravila na břeh. "Za to, že zachránila nenáviděné a zavržené, byla povznesena na patronku Romů, neboť ti se cítí být všude nevítanými hosty," vysvětlil Kotlár. Svou patronku mohli v minulosti Romové prosit o pomoc a přímluvu jen ve Francii. Od loňského roku ji mají i v Liberci. Soška snědé černovlasé patronky je zhruba metr vysoká, oděná ve zlatočerveném brokátu.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20666
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003