Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 22:24

Pietní akt dnes připomene Romy, kteří zahynuli v táboře v Letech
13-05-2005  ČTK


Památník v Letech u Písku Pietní akt dnes v Letech na Písecku připomene památku Romů, kteří zahynuli v tamním koncentračním táboře. Na místě bývalého tábora nyní stojí velkokapacitní vepřín, o jehož odstranění zástupci romských organizací několik let marně usilují.

Snahu romských organizací podpořil také Evropský parlament, který schválil rezoluci odsuzující diskriminaci Romů a Českou republiku požádal, aby vepřín z místa bývalého tábora odstranila. Pro zrušení velkovýkrmny prasat se vyslovil i premiér Jiří Paroubek.

Vzpomínku pořádá Výbor pro odškodnění romského holokaustu společně s Nadací Heinricha Bölla. Na pietní akt v sobotu naváže seminář v pražském Goethově institutu o politice zemí Evropské unie ve vztahu k menšině Romů a Sintů. Na semináři vystoupí mimo jiné europoslanci či předseda Asociace Romů v Polsku Roman Kwiatkowski.

Památník v Letech odhalil v roce 1995 tehdejší prezident Václav Havel. Podle historických pramenů přišlo v táboře o život 326 lidí, z nichž asi polovinu tvořily děti. V roce 2000 byl obětem tábora odhalen památník se jmény na hřbitově v nedalekých Mirovicích.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20606
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003