Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.09.2023 19:26

Krajský soud o zpronevěře romského aktivisty Gini zatím nerozhodl
11-05-2005  ČTK


Ondřej Giňa (Foto: ČTK) Plzeňský krajský soud dnes nerozhodl v případu romského aktivisty Ondřeje Gini, který je obžalován ze zpronevěry, podvodu a zkrácení daně, čímž prý způsobil statisícové škody. Odvolací soud odložil rozhodnutí na konec května. Do té doby si rozmyslí, zda sám doplní důkazy, nebo vrátí kauzu k okresnímu soudu, uvedl předseda senátu Karel Klůs.

Rokycanský okresní soud vyměřil čtyřiapadesátiletému Giňovi loni v září desetiměsíční podmíněný trest za podvod a porušování povinností při správě cizího majetku s odkladem na dva roky. Uložil mu také tříletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech společností a náhradu škody. Státní zástupce se proti rozsudku odvolal.

Podle verdiktu dal Giňa opravit několik soukromých automobilů za peníze Fondu porozumění a naděje a Romské kulturní jednoty, které vedl. Způsobil tak škodu 70.000 korun. Dále prý podváděl, když vylákal z úřadu sociální dávky zhruba 20.000 korun.

Soud ho naopak zprostil obžaloby z toho, že za zaměstnance fondu neodvedl zdravotní a sociální pojištění a zálohy na daně. Údajně tak způsobil škodu za statisíce. Soud ale neprokázal, že lidé, kteří pro fond pracovali, byli zaměstnanci fondu.

Rokycanskému žalobci Vladimíru Hrubému se na rozsudku nelíbilo, že se Giňa dopustil porušování povinností při správě cizího majetku. Trvá na tom, že šlo o zpronevěru. Tento čin je závažnější a jsou za něj přísnější tresty. Trvá také na tom, že Giňa měl odvádět za zaměstnance fondu zdravotní a sociální pojištění a zálohy na daně. "Byli to zaměstnanci fondu a obžalovaný to věděl," uvedl v odvolání. Požaduje, aby odvolací soud vrátil případ okresnímu soudu.

Giňa naopak chtěl, aby mu soud uložený trest potvrdil. "Považujeme verdikt soudu za relativně správný. Můj klient trest vzal a nějak se s ním vyrovnal. Soud by měl přihlédnout i k tomu, že vede řádný život a je významným romským aktivistou," řekl advokát Josef Kubík.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20595
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003