Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.07.2022 16:36

Právo: Uhl žaluje Ransdorfa kvůli výroku o táboře v Letech
10-05-2005  ČTK


Miloslav Ransdorf Bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva a novinář Petr Uhl podal trestní oznámení na poslance Evropského parlamentu za KSČM Miloslava Ransdorfa. Vedl ho k tomu Ransdorfův výrok o táboře pro Romy zřízeném za druhé světové války v Letech u Písku. Informuje o tom dnešní Právo.

Uhlovi vadí Ransdorfova věta, kterou argumentoval v dubnu proti usnesení Evropského parlamentu o Romech, v němž byla vyzvána Česká republika, aby zrušila vepřín stojící v místech bývalého tábora. "Jako historik vím, že se ohledně Letů bezuzdně lže. Žádný skutečný koncentrák tam nikdy nebyl," prohlásil tehdy komunistický europoslanec.

V trestním oznámení podaném nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové se Uhl opírá o paragraf, podle kterého má být veřejné popírání nebo zpochybňování nacistické a komunistické genocidy potrestáno vězením na šest měsíců až tři roky.

"Stojím si za svým výrokem, že tam žádný skutečný koncentrační tábor nebyl. Byl to sběrný tábor," reagoval pro Právo Ransdorf.

Podle historických pramenů přišlo v táboře o život 326 lidí. Romové se již delší dobu snaží o uzavření vepřína, ale zatím neúspěšně. V roce 2000 byl obětem tábora odhalen památník na hřbitově v nedalekých Mirovicích. Po výzvě EP se diskuse o Letech opět rozvířila. Za zrušení vepřína by se přimlouval premiér Jiří Paroubek i zmocněnec vlády pro lidská práva a poslanec Svatopluk Karásek. Snahy do této doby narážely většinou na velkou finanční náročnost přesunu vepřína.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20593
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003