Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2023 08:20

Obnoveny dodávky vody zadluženým obyvatelům sídliště Luník IX.
06-05-2005  ČTK


Největší romské sídliště na Slovensku, košický Luník IX., v těchto dnech připomíná jednu velkou prádelnu. Snad na každém balkonu v tamních obytných blocích visí různobarevné prádlo. Po více než dvou týdnech totiž vodárny obnovily dodávku vody obyvatelům sídliště.

Vodárny zavřely vodovody na Luníku IX. už v dubnu. Jejich opětné otevření přitom podmínily tím, že jim bude vyrovnána alespoň polovina dluhu za dodávky vody. To se stalo tento týden, když bytový podnik předal vodárnám 2,5 milionu korun, které na splácení dluhů zdejších obyvatel uvolnil magistrát města.

Představitelé radnice ale varují, že tímto se problém nevyřešil. Pokud obyvatelé sídliště nebudou platit, vodárny dodávky vody zase zastaví.

"To si neumíte představit, co se tady dělo, když zavřeli vodu. Toho smradu a špíny," postěžoval si dnes ČTK devětadvacetiletý Norbert. Doufá, že teď už lidé začnou platit, aby se podobná situace neopakovala. "Já si účty za bydlení řádně platím. Spolu s rodinou tak jen doplácím na ty, co si neplní povinnosti," zlobil se.

Také starosta Ladislav Šaňa má snahu prostřednictvím obecního rozhlasu přesvědčit co nejvíce lidí, aby zaplatili alespoň tisíc korun měsíčně, jak se na tom dohodli před časem.

"Doufám, že výzvu pochopili. Jsem zvědav, kolik peněz se vybere, až se za dva týdny začnou vyplácet sociální dávky," poznamenal.

Na to, aby sídliště mohlo mít vodu, je potřeba vybrat měsíčně od více než 800 rodin obývajících 666 bytů po tisíci korunách. V současnosti ale řádně platí jen 22 rodin. "Účty za vodu za Luník IX. dosahují zhruba 700.000 až 800.000 korun měsíčně. Doposud se nám však podařilo vybrat v jednom měsíci nejvíc 400.000 korun," řekla ČTK mluvčí košické radnice Zuzana Bobriková.

Problém na sídlišti tkví podle zástupců města v tom, že mnoho lidí na Luníku IX. nemá řádnou nájemní smlouvu a bydlí zde načerno. Legalizaci svého pobytu se však brání, protože se obávají, že o bydlení přijdou úplně. Jde totiž o nájemní smlouvy na dobu určitou. "Když ale budou pořádně platit, nic takového jim nehrozí," tvrdí Bobriková. Naopak na základě legální nájemní smlouvy by mohli získat příspěvek na bydlení od státu. "Když ale nebudou mít řádnou nájemní smlouvu, nemůžeme jim nijak pomoci," konstatovala mluvčí, podle které situace připomíná začarovaný kruh, z něhož není východiska.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20589
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003