Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2022 19:52

Švýcarský soud zamítl žalobu Romů proti IBM za holokaust
04-05-2005  ČTK


Švýcarský soud v Ženevě zamítl žalobu sdružení Romů proti americké počítačové firmě IBM, že podporovala nacistické vyvražďování Romů. Firma se toho měla dopustit tím, že nacistickému Německu ještě před začátkem války prodávala děrnoštítkové počítací stroje, které nacisté využívali ke třídění statistických záznamů o obyvatelstvu, což jim usnadnilo odesílání Romů do vyhlazovacích táborů.

"Ženevský soud došel k závěru, že záležitost je promlčená. S tím nesouhlasíme a odvoláme se," řekl podle agentury AFP Henri- Philippe Sambuc, právní zástupce romského sdružení GIRCA (Gypsy International Compensation and Recognition Action).

Podle švýcarských zákonů musí být odvolání podáno do 30 dnů. Pokud i odvolací soud ženevského kantonu kauzu zamítne, lze se odvolat ke švýcarskému federálnímu soudu.

Případ GIRCA proti IBM začal v roce 2001, kdy romská organizace podala ve Švýcarsku jakožto neutrální zemi žalobu. Podle GIRCA dodané stroje umožnily nacistům dosáhnout při sčítání obyvatel v letech 1933 a 1939 mimořádně přesných výsledků a současně usnadnily zjišťování míst pobytu Židů a Romů. Stroje prý také pomáhaly vést statistiku vězňů koncentračních táborů.

Během holokaustu zahynulo vedle více než šesti milionů Židů také nejméně 600.000 Romů. GIRCA požaduje od IBM "morální odškodnění" 20.000 dolarů plus úroky za dobu procesu pro každého z žalujících Romů.

IBM žalobu odmítá s poukazem na to, že její německá filiálka byla nacisty konfiskována, a mateřská firma proto nenese žádnou zodpovědnost za to, jak byly děrnoštítkové počítací stroje využívány. GIRCA ale argumentuje, že mateřská IBM měla až do vyhlášení válečného stavu mezi USA a Německem se svou filiálkou kontakty, a mohla tedy ovlivňovat její chod. Švýcarský soud proto v odůvodnění uvedl, že "spoluúčast IBM na zločinech nacistů formou materiální a intelektuální pomoci zřejmě nelze zcela vyloučit", současně ale uznal za platnou podmínku promlčení.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20587
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003