Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.07.2022 16:50

Romové se bouří proti stěhování z hotelového domu v Bohumíně
04-05-2005  ČTK


Hotelový dům v Bohumíně (Foto: ČTK) Romové se bouří proti vystěhování z hotelového domu v Bohumíně na Karvinsku. Objekt chce od Železáren a drátoven Bohumín koupit město a přebudovat ho na zhruba stovku bytů. Stávající obyvatelé domu, z nichž převážnou většinu tvoří Romové, se proto budou muset do 30. června vystěhovat. Romové už zaslali na radnici petici se 40 podpisy.

Jeden z obyvatel hotelového domu Marek Mirga dnes ČTK řekl, že ve městě po vystěhování Romů vzroste kriminalita. "Přece se nebudeme dívat, jak naše děti nemají, kde bydlet. Zaměstnání nám nikdo nedá, tak nám nezbude než krást a dělat podvody," uvedl Mirga. Dodal, že někteří obyvatele se už v pondělí chtějí hromadně vypravit za starostou města. "Jsem svobodná matka a mám tři děti. Co budu dělat, to nevím. K matce jít nemůžu, protože už tam je můj bratr s rodinou," řekl ČTK devětadvacetiletá Renáta Gáborová. Dodala, že zkoušela i ubytovny v Ostravě a Orlové, ale tam prý mají plno.

Pětadvacetiletý Marek Mirga se třemi dětmi (Foto: ČTK) V objektu v současnosti žije 283 lidí. Většina z nich pobírá dávky sociální podpory. Mnozí jsou rovněž neplatiči vystěhovaní z městských či družstevních bytů, řekla ČTK mluvčí radnice Lucie Balcarová.

Dodala, že město nemá možnost všechny nájemníky ubytovat. Navíc zhruba 150 z nich nemá v Bohumíně ani trvala bydliště. "Ti budou muset hledat pomoc v rodných městech a u těch sociálních úřadů, kde jsou evidováni," podotkla Balcarová. Dalších asi 100 osob, tedy 27 rodin, je v evidenci bohumínského sociálního odboru, 14 z těchto rodin patří mezi neplatiče.

Zleva Renáta Gáborová, Ludmila Gáborová, Renata Ščuková a Marek Mirga (Foto: ČTK) "Město proto jejich bytovou situaci nehodlá znovu žádným způsobem řešit. Paradoxní totiž je, že ačkoli v městských bytech za nájemné neplatili, v hotelovém domě si dvojnásobně až trojnásobně dražší ubytování neplatit právě kvůli vystěhování vůbec nedovolili," uvedla Balcarová.

V Bohumíně by tak mohl vzniknout obdobný problém jako nyní v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku, kde několik desítek Romů vystěhovaných z městské ubytovny nakonec skončilo u příbuzných. Tři vyhrazení pracovníci s nimi v současnosti individuálně řeší jejich bytovou situaci.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20582
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003