Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 22:02

STEM: Nejlépe by Češi snášeli sousedství se Slovákem
02-05-2005  ČTK


Slováci jsou nejlépe vnímanými cizinci v Česku - 92 procentům Čechů by Slovák jako soused nevadil. Většině Čechů by se naopak nelíbilo, kdyby měli za sousedy Romy. Pouze 13 procent lidí by případné soužití s romským sousedem neslo velmi dobře. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Zhruba šest lidí z deseti míní, že česká veřejnost přistupuje k cizincům žijícím v Česku bez předsudků a zaujatosti. Velká část obyvatel, celkem 42 procent, si to ovšem nemyslí.

Úplně nejhůře lidé vnímají Romy, 87 procent respondentů na možné sousedství s nimi pohlíží negativně. Zhruba třetina Čechů sousedství s Romem považuje za "zcela nepřijatelné", 28 procent by ho "neslo těžce" a 27 procentům dotázaných by "nebylo příjemné". Velmi negativní postoje Češi zaujímají také k Čečencům či Afgháncům.

Průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění z letošního března, který se týkal vztahu Čechů k menšinám, přinesl podobné výsledky. Podle něj nechtějí mít Roma za souseda tři čtvrtiny Čechů.

Kladný vztah mají Češi vedle Slováků především k západním národům. Přes tři čtvrtiny lidí by snášelo velmi dobře sousedství s Angličanem, Francouzem či Američanem. Vnímání Židů a Němců je celkově poměrně pozitivní, ale poněkud rozporuplné. Příznivých hodnocení Němců s přibývajícím věkem respondentů klesá. Negativní postoje k Židům zase byly patrné u lidí s nižším vzděláním.

K Čechům původem z Volyně či Kazachstánu jsou lidé převážně tolerantní. Sousedství s nimi by snášelo velmi dobře 52 procent dotázaných. Příslušníky dalších národů, obyvatele bývalé Jugoslávie, Rusy, Číňany, Ukrajince, Vietnamce či Araby, už by Češi za sousedy mít nechtěli.

Postoje Čechů k jiným národům či etnickým skupinám se za poslední čtyři roky příliš nezměnily. Z porovnání s výzkumem společnosti STEM z roku 2001 vyplývá, že nejvíce si v očích Čechů polepšili občané bývalé Jugoslávie a Vietnamci. Nejvíce si naopak pohoršili volyňští či kazašští Češi a Američané.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20578
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003