Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.06.2022 15:23

Na festivalu Jeden svět pokračuje kampaň proti chudinským ghettům
02-05-2005  ČTK


Bigboardová kampaň nazvaná Likviduj! www.ceskaghetta.cz a zaměřená na zrušení chudinských ghett pokračuje na sedmém ročníku festivalu dokumentárních snímků o lidských právech Jeden svět. Přehlídku i kampaň uspořádala obecně prospěšná Společnost Člověk v tísni. Poutače upozorňují návštěvníky na internetovou stránku uvedenou v názvu kampaně.

"Návštěvníky tohoto webu čeká interaktivní hra, kde se na okamžik mohou stát obyvatelem ghetta a pokusit se z něj dostat ven," sdělil dnes ČTK Martin Šimáček z Člověka v tísni. "Ti, kdo přijdou do Světozoru, si navíc mohou internetovou hru zahrát přímo v prostorách kina, kde jsou po dobu festivalu nainstalovány počítače," uvedl.

Nyní jsou billboardy umístěny také v kině Lucerna a v Městské knihovně. Budou zde do čtvrtka, kdy pražská část přehlídky skončí a Jeden svět se přesune do dalších měst. Festivalové snímky se nyní promítají také v Brně a Plzni, informace o dalších festivalových kinech jsou uvedeny na adrese www.jedensvet.cz.

Kampaň začala již v únoru a vzbudila rozporuplné reakce, protože by mohla vyznívat jako výzva k násilné likvidaci ghett. Podle Šimáčka však jde o záměr, bigboardy a tištěná inzerce mají totiž přitáhnout k seriózní internetové stránce. "Chtěli bychom, aby všichni, kteří mohou zasahovat do procesu vzniku a likvidace ghett, začali ghetta opravdu likvidovat. Prostředkem k tomu jsou především programy terénní sociální práce, ale i dobrá práce zastupitelů a úředníků," dodal. Terénní programy provozuje v mnoha městech právě společnost Člověk v tísni.

Odborníci upozorňují, že život v chudinských ghettech je frustrující. Podle nich tam lidé žijí ve stavu celkové letargie a nejsou s to si pomoci vlastními silami, často ani nevědí jak.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20574
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003