Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.01.2023 00:26

Ve Vesničce soužití v Ostravě začal projekt pro lidi bez práce
30-04-2005  ČTK


Vesnička soužití (Foto: ČTK) V ostravské Vesničce soužití, kde společně žijí Romové s lidmi z majoritní společnosti, začal projekt určený lidem bez práce. Na vzdělávací programy a rekvalifikační kurzy v oborech švadlena, kadeřnice a stavební práce přispěla Evropské unie dvěma miliony korun, řekl ČTK mluvčí ostravsko-opavského biskupství Pavel Siuda.

Cílem projektu je zvýšit zaměstnanost obyvatel vesničky. Sociální pracovníci Diecézní charity ostravsko-opavské, která je garantem projektu, budou obyvatele učit nejen tomu, jak se má člověk prezentovat při hledání zaměstnání, ale zaměří se také na rodinné hospodaření. Chtějí tak totiž omezit uzavírání půjček a úvěrů, které vedou k zadlužování obyvatel.

Z evropských peněz budou placeny také aktivity, které mají zamezit předčasnému ukončení školní docházky. Některé programy již v komunitním centru vesničky fungují, jde například o doučování žáků základních škol.

Už loni v září byla ve vesničce otevřena šicí dílna a ženy se tam ve tříměsíčním kurzu učily vyrábět textilní zdravotnické pomůcky, které využívají ústavy a zdravotnická zařízení v celé České republice. Majitelka dílny pak jednu z žen také zaměstnala.

"Původně to účastnice kurzu braly jako nějaký kroužek a moc nevěřily tomu, že by mohly práci dostat. Když jsem jednu z nich zaměstnala, motivace ostatních se zvýšila," uvedla majitelka dílny Renáta Filatová.

V Moravskoslezském kraji byla v březnu nezaměstnanost 15,5 procenta. Severní Morava je stále regionem s druhým nejvyšším počtem lidí bez práce. V celé republice přitom míra nezaměstnanosti tvoří 9,4 procenta.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20572
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003