Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 18:17

Paroubek je pro zrušení vepřína v Letech
29-04-2005  ČTK


Jiří Paroubek (Foto: ČTK) Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) by se přimlouval za zrušení vepřína v Letech u Písku, který stojí v místech bývalého koncentračního tábora pro Romy, avšak obává se, že rychlé řešení problému nebude možné. Evropský parlament ve čtvrtek schválil rezoluci odsuzující diskriminaci Romů a Českou republiku zvlášť požádal, aby vepřín z lokality odstranila.

"Z lidského hlediska by se mělo vyhovět," řekl novinářům Paroubek, který si nechá k problému zpracovat širší zprávu. Upozornil, že pokud by stát vykupoval pozemky pod objektem, mohlo by to stát desítky milionů korun.

Podle šéfa diplomacie Cyrila Svobody je případ vepřína složitý, jak již ukázaly debaty v minulých letech. "Je tam velmi mnoho právních problémů, především ve vlastnických vztazích," uvedl. Také Svoboda si myslí, že vepřín by na takovém místě stát neměl.

Podle prezidenta Václava Klause by se o budoucnosti vepřína v Letech mělo rozhodovat v Česku, a ne v Evropské unii. Podle Klause nemá většina europoslanců k problému potřebné informace. Německý europoslanec za Zelené Milan Horáček však soudí, že vepřín je záležitostí EU, neboť ČR je členskou zemí.

Za války v táboře přišlo o život 326 lidí, asi polovina z nich byly děti. Romové se již delší dobu snaží o uzavření vepřína, ale zatím neúspěšně. Romští aktivisté a zahraniční organizace usilují o to, aby na místě tábora, kde dnes stojí vepřín, vznikl památník.

Rezoluce Evropského parlamentu členské a kandidátské státy rovněž vyzvala, aby vytvořily strategii pro větší zapojení Romů do voleb jako voličů i jako kandidátů. Europoslanci také považují za nezbytné zavést stipendijní a školicí programy pro znevýhodněné romské studenty.

Horáček, který se o problém vepřína zajímá, ČTK dnes řekl, že v jeho okolí jsou místa s inženýrskými sítěmi vhodná pro přemístění zařízení. "Je to lidsky nedůstojné, aby na místě bývalého koncentračního lágru byl prasečák," uvedl. Předpokládá, že se nyní povedou jednání s vedením zařízení i samosprávou.

Podle Horáčka se bude 14. května konat u vepřína vzpomínkový akt a mše. Den na to začne v pražském Goethově institutu seminář o romské problematice.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20567
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003