Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.05.2023 16:25

Romští předáci přivítali rezoluci na zrušení vepřína v Letech
29-04-2005  ČTK


Foto: Evropská komise Romští předáci přivítali rezoluci odsuzující diskriminaci Romů, kterou ve čtvrtek přijal Evropský parlament. Text vyzývá instituce Evropské unie a členské i kandidátské státy EU, aby přijaly opatření, která povedou k lepšímu postavení Romů ve společnosti. Od Česka zvlášť žádá zrušení vepřína v místech bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku.

"Jsme velmi rádi, že se to stalo," řekl dnes ČTK předseda Parlamentu Romů ČR Milan Ščuka. "Jsme smutní z toho, že ODS se postavila proti tomu," komentoval Ščuka skutečnost, že kvůli pasáži o Letech rezoluci odmítlo všech devět europoslanců za ODS. Podle Ščuky však Česko před zrušením vepřína "nemá úniku". "Bude to muset udělat, otázka je, jestli to bude za rok nebo za dva," míní.

"Myslím si, že teď, když jsme v unii, nějaká náprava musí být," uvedl předseda Romské občanské iniciativy (ROI) Miroslav Karika. "Byli tam pohřbeni lidé, a proto by tam ten prasečák neměl být," dodal.

Podle zmocněnce vlády pro lidská práva a poslance Svatopluka Karáska se o zrušení vepřína bude rozhodně znovu jednat. Dosavadní jednání podle něj ztroskotala zejména na vysokých nákladech, které by se musely vynaložit na jeho přestěhování. "Problém je, že to vyčíslili asi na 800 milionů (korun)," konstatoval Karásek. "Jde o to najít jiné řešení, které by nebylo takhle strašně nákladné," dodal.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20566
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003