Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 18:05

Evropské centrum pro práva Romů vítá rezoluci EP o situaci Romů
29-04-2005  ČTK


Rezoluci Evropského parlamentu (EP), která odsoudila diskriminaci Romů a vyzvala k důslednému respektování jejich práv, uvítalo dnes Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) se sídlem v Budapešti. Čtvrteční rezoluci označila za pokrok také jediná romská poslankyně EP Lívia Járókaová z Maďarska. Předseda poslaneckého klubu ODS v EP Jan Zahradil oznámil, že poslanci strany hlasovali proti rezoluci z toho důvodu, že výslovné uvedení Česka v textu jako jediného konkrétního příkladu diskriminace Romů považují za nepřiměřené. Kriticky se k tomu vyslovil i prezident Václav Klaus.

"Rezoluce Evropského parlamentu upozorňuje na velmi vážný problém v rámci Evropské unie. Je to krok správným směrem. Dodržování práv Romů musí být věnována v Evropě nejvyšší pozornost," konstatuje se v prohlášení, které ERRC dnes vydalo v Budapešti.

"Jedná se o první dokument svého druhu přijatý Evropským parlamentem. Je vynikající, že byl schválen obrovskou většinou hlasů," řekla agentuře MTI europoslankyně Svazu mladých demokratů-Maďarské občanské strany (Fidesz-MPP) Járókaová, která patří k hlavním iniciátorům rezoluce.

"Rasismus vůči etnickým menšinám, zejména Romům, je v EU nepochybně závažným problémem. Tento jev je třeba popírat, nikoliv však způsobem, kdy se mezi všemi zeměmi vyhledá jeden obětní beránek za všechny ostatní. Výslovné uvádění České republiky v obecném textu zmíněné zprávy - jako jediného konkrétního příkladu členské země EU - považujeme za nepřiměřené," uvádí se v tiskovém prohlášení Zahradila, v němž se odůvodňuje, proč poslanci ODS hlasovali proti rezoluci.

"Za vysloveně zavádějící pak považujeme pokusy o spojování zodpovědnosti za válečnou genocidu etnických menšin během německé okupace naší země (kdy jsme sami byli obětí hitlerovské agrese a nacistického teroru) s naší dnešní realitou. Právě v době 60. výročí porážky fašismu jsou takové paralely naprosto nepřijatelné," píše Zahradil.

Evropský parlament totiž v rezoluci také žádá, aby Praha změnila dosud neústupný postoj ke sporné velkovýkrmně prasat v Letech u Písku. Ta byla vystavěna na místě někdejšího koncentračního tábora pro Romy, kde podle historických pramenů přišlo za války o život 326 lidí, z nichž asi polovinu tvořily děti. Romové se již delší dobu snaží o uzavření vepřína, ale zatím neúspěšně.

O budoucnosti vepřína v Letech u Písku by se podle českého prezidenta Václava Klause mělo rozhodovat v Česku, a ne v Evropské unii. Řekl to dnes v reakci na rezoluci Evropského parlamentu odsuzující diskriminaci Romů. Proti rezoluci hlasovalo 25 poslanců, z toho řada českých, zatímco 497 ji podpořilo a 30 poslanců se zdrželo.

Z březnového průzkumu českého Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplynulo, že tři čtvrtiny Čechů nechtějí mít za souseda Roma. Výsledky zveřejnil CVVM ve středu.

Po loňském ém rozšíření EU žije nyní na jejím území asi deset milionů Romů, přičemž celkový počet obyvatel unie činí 456,4 milionu. Rozšířením unie o Rumunsko a Bulharsko přibudou do společenství další tři miliony Romů.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20565
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003