Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 16:41

Klaus: O vepřínu v Letech by se mělo rozhodovat v Česku, ne v EU
29-04-2005  ČTK


Václav Klaus (Foto: ČTK) Budoucnost vepřína v Letech u Písku, který stojí v místech bývalého koncentrančního tábora pro Romy by se podle českého prezidenta Václava Klause mělo rozhodovat v Česku a ne v Evropské unii. Řekl to dnes v reakci na rezoluci Evropského parlamentu odsuzující diskriminaci Romů. Dokument byl schválen ve čtvrtek. Europoslanci jím vyzvali Česko ke zrušení výkrmny prasat.

"Já si myslím, že jsou věci, které jsou domácí a mají být řešeny tady," uvedl k problému budoucnosti vepřína Klaus. Z jeho slov vyplynulo, že většina europoslanců k celému problému nemá potřebné informace. "O vepřínu v Letech hlasovalo 760 poslanců, kteří neví, kde jsou Lety, kteří nevědí, že je tam vepřín, kteří nevědí, co se tam stalo," zdůraznil prezident.

Klaus upozornil na to, že výzva byla součástí dlouhé rezoluce s mnoha body. Europoslanci tedy podle něj nehlasovali o jednotlivostech, i když jejich rozhodnutí má nyní konkrétní dopad. "Mě na tom děsí to hlasování irského, finského, řeckého nebo portugalského poslance," poznamenal.

Prezident se pozastavil nad tím, že někteří europoslanci podle médií hlasovali pro rezoluci a nevěděli, že tak rozhodují o výzvě týkající se vepřína v Letech. Podle Klause si "normální lidé" musí položit otázku, co v europarlamentu tito poslanci dělají, když nevědí, pro co v hlasování zvedají ruku.

Europarlament v souvislosti s rezolucí žádá, aby Praha změnila dosud neústupný postoj ke sporné velkovýkrmně prasat. Podle historických pramenů přišlo za války v táboře na tomto místě o život 326 lidí, z nichž asi polovinu tvořily děti. Romové se již delší dobu snaží o uzavření vepřína, ale zatím neúspěšně.

Proti rezoluci hlasovalo 25 poslanců, z toho mnoho českých. Podle Jana Zahradila (ODS) usnesení kvůli pasáži o Letech odmítlo všech devět poslanců za jeho stranu. Stejně hlasoval i Miloslav Randsdorf (KSČM). "Jako historik vím, že se ohledně Letů bezuzdně lže. Žádný skutečný koncentrák tam nikdy nebyl," řekl ČTK.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20560
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003