Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 17:52

Karásek: Opět se bude jednat o zrušení vepřína v Letech
29-04-2005  ČTK


Výzva Evropského parlamentu, aby Česko zrušilo vepřín stojící v místech bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku, nejspíš vyvolá nová jednání na toto téma. "Rozhodně se o tom bude jednat, ale nějakou senzační zprávu, že by se to okamžitě rušilo, tu nemůžeme vydat," řekl dnes ČTK zmocněnec vlády pro lidská práva a poslanec Svatopluk Karásek.

Výzva ke zrušení vepřína je součástí rezoluce odsuzující diskriminaci Romů, kterou Evropský parlament v Bruselu schválil ve čtvrtek. Text vyzývá instituce Evropské unie a členské i kandidátské státy EU, aby přijaly příslušná opatření, která povedou k lepšímu postavení Romů ve společnosti.

Podle Karáska dosavadní jednání o zrušení vepřína ztroskotala zejména na vysokých nákladech, které by musely být vynaloženy na jeho přemístění jinam. "Problém je, že to vyčíslili asi na 800 milionů (korun). Jde o to najít jiné řešení, které by nebylo takhle strašně nákladné," řekl.

Společnost AGPI Písek, která velkovýkrmnu pro 13.000 prasat v Letech vlastní, již na konci 90. let prohlásila, že je ochotna se přestěhovat do nového provozu, kdyby jí byl poskytnut. "Toto stanovisko výměny 'klíč za klíč' trvá. O zrušení vepřína nemůžeme hovořit, necítíme se být v tomto problému viníky," řekl dnes ČTK ředitel AGPI Jan Čech. Podotkl, že společnost je připravena se na případné výměně za jiný objekt i finančně spolupodílet, například úhradou nákladů za převoz zvířat.

Podle něj jsou spekulace z minulosti o tom, že chce AGPI za vepřín příliš peněz, nepodložené. "Nikdy jsme žádnou částku nevyslovili. To není požadavek naší firmy, a proto nechci ani o sumě za případné zrušení vepřína spekulovat," uvedl Čech.

Kvůli odstranění stavby zneuctívající místo utrpení a smrti mnoha lidí za druhé světové války se počátkem dubna obrátili zástupci romské komunity v Česku na prezidenta Václava Klause, český parlament i mezinárodní instituce, nevládní organizace, církve a veřejnost doma i v zahraničí.

V roce 1995 odhalil v Letech tehdejší prezident Václav Havel památník. Podle historických pramenů přišlo v táboře o život 326 lidí, z nichž asi polovinu tvořily děti. Romové se již delší dobu snaží o uzavření vepřína, ale zatím neúspěšně. V roce 2000 byl obětem tábora odhalen památník na hřbitově v nedalekých Mirovicích.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20559
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003