Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 23:52

Europoslanci chtějí řešit romskou otázku v rámci EU
27-04-2005  ČTK


Foto: Evropská komise Problém postavení Romů ve společnosti je evropskou otázkou a členské státy Evropské unie se ji musí snažit společně vyřešit. Tento názor dnes vyjádřila většina evropských poslanců během debaty týkající se rezoluce o postavení Romů, o jejímž přijetí bude Evropský parlament (EP) hlasovat ve čtvrtek. "Musíme společně pracovat, abychom překonali staletí předsudků, diskriminace a sociálního vyloučení Romů," prohlásil komisař Vladimír Špidla, který v EP představil zprávu komise o situaci Romů.

Menšinám a zejména Romům se věnoval EP počátkem týdne ve veřejném slyšení. Již v jeho úvodu Špidla řekl, že komisi postavení Romů ve společnosti právem znepokojuje. Lepší situace této menšiny chce Špidla docílit účinným uplatňováním antidiskriminační směrnice a také pomocí prostředků z evropského sociálního fondu.

Většina europoslanců, která dnes v plénu parlamentu promluvila, podtrhla význam projednávané rezoluce. Jejím přijetím přestane být podle nich mimo jiné romská otázka tabu. Rakouský europoslanec Johannes Swoboda (Strana evropských socialistů-PSE) připomněl, že ve velmi špatných podmínkách žijí Romové nejen v nových členských státech, ale také v původní "patnáctce". "Je to evropský problém, na který musíme najít odpověď na evropské i národní úrovni," řekl.

Europoslanec za německé Zelené Milan Horáček upozornil na tendenci společnosti opomíjet tragédii, kterou Romům způsobila druhá světová válka. Minulý týden uspořádal Horáček v prostorách EP výstavu fotografií Lety u Písku - příběh zamlčené genocidy. Jejím cílem bylo přispět k odstranění velkovýkrmny prasat v místech bývalého koncentračního tábora. "Chtěl bych vás poprosit, abyste mě v tomto požadavku podpořili," vyzval dnes své kolegy Horáček.

Po loňském rozšíření EU žije nyní na jejím území asi deset milionů Romů, přičemž celkový počet obyvatel unie činí 456,4 milionu. Rozšířením unie o Rumunsko a Bulharsko přibudou do společenství další tři miliony Romů.

V desetimilionovém Česku se při posledním sčítání lidu v roce 2001 přihlásilo k romské národnosti jen 11.746 osob. Neoficiálně se ale počet Romů odhaduje až na 200.000, zatímco sami Romové mluví o 300.000 lidech.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20554
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003