Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.06.2023 07:21

Romští uprchlíci v Kosovu prý žijí v zamořených táborech
25-04-2005  ČTK


Ve třech táborech pro romské uprchlíky, které v jihosrbském Kosovu vybudoval úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), přesahuje toxicita životního prostředí všechny rekordy. Romské děti v těchto táborech byly vystaveny takové koncentraci olova, že buď zemřou, nebo jejich mozky budou nenávratně poškozeny. Informuje o tom šéf mise dvou humanitárních organizací v Kosovu Paul Polansky v článku pro vydání amerického deníku International Herald Tribune, které se na stáncích objeví v úterý.

V táborech v Žitkovaci, Cesmin Lugu a Kablare byly nejhůře postiženy romské děti ve věku do šesti let, což znamená mimo jiné všechny děti, které se v táborech po jejich vybudování před více než pěti lety narodily.

Rokho Kim, expert Světové zdravotnické organizace (WHO), jenž tyto tábory navštívil v únoru, podle Polanského tvrdil, že tak vysoký obsah olova v krvi dětí ještě nikdy nezaznamenal. Toxicita životního prostředí v táborech je prý třikrát až čtyřikrát vyšší než v Tar Creek v americkém státě Oklahoma, kde se nachází jedna z nejnebezpečnějších skládek odpadů v USA. Již nyní se prý u mnoha dětí v táborech projevují známky otravy olovem: ztráta paměti a motorické koordinace, zvracení a křeče.

Tábory pro Romy v severním Kosovu byly budovány od listopadu roku 1999 pro zhruba 500 uprchlíků z Kosovské Mitrovice. Poté, co kontrolu nad tímto městem převzaly jednotky NATO, stala se tamní romská komunita v červnu 1999 terčem útoků za strany albánských extremistů.

Polansky ve svém článku uvádí, že již v roce 1999 Společnost pro ohrožené národy varovala misi UNHCR v Prištině, že tábory budou umístěny v toxickém terénu pod haldami rozsáhlého důlního areálu Trepča. UNHCR však přesto přistoupil k budování táborů s poukazem, že budou používány pouze 45 dní.

Ruský konzultant Andrej Andrejev tu však již v roce 2000 zjistil nebezpečný stupeň zamoření olovem a doporučil Misi OSN v Kosovu (UNMIK) okamžitou evakuaci táborů. UNMIK však na toto zjištění nikdy nereagovala s jedinou výjimkou: když byla u důstojníků policie OSN, kteří kolem hald rekreačně běhali, v krvi zjištěna vysoká hladina olova, správa OSN je okamžitě poslala zpět do vlasti.

Následné testy Andrejevovy údaje potvrdily; některé děti prý měly hladinu olova tak vysokou, že přístroje ji už nedokázaly zaznamenávat. Výzvy humanitárních organizací a zdravotních expertů, aby správa OSN tábory okamžitě evakuovala, vedly podle Polanského pouze k tomu, že UNMIK na toto téma pořádá více schůzí, prozatím ovšem bez výsledku.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20551
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003