Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 23:25

Špidla vyhlásil boj za lepší postavení Romů v zemích EU
25-04-2005  ČTK


Vladimír Špidla Evropská komise (EK) považuje za jednu z priorit boj s pokračující sociální diskriminací Romů žijících v zemích EU, prohlásil dnes komisař Vladimír Špidla na půdě Evropského parlamentu (EP). "Komisi tento jev právem znepokojuje. Činí vše pro to, aby co nejúčinněji užila nástrojů, které má k dispozici," řekl Špidla na úvod dvoudenního veřejného slyšení v EP, které je věnováno podpoře lidských práv.

Lepšího postavení Romů chce Špidla docílit účinným uplatňováním antidiskriminační směrnice a také pomocí prostředků z evropského sociálního fondu. "Romové se v některých členských státech liší jazykem, jinde ho sdílejí, někde jsou to kočovníci, jinde usedlí venkované. Jejich jediným společným jmenovatelem je hluboce znevýhodněné postavení ve společnosti, které je dané staletími diskriminace, předsudků a sociálního vyloučení," řekl Špidla, do jehož agendy spadá mimo jiné otázka rovných příležitostí.

Významnou politickou prioritou je však pro komisi potíraní jakékoli diskriminace, zdůraznil Špidla. Připomněl, že obsah pojmu menšina se ale v jednotlivých zemích EU liší; v některých se mluví o menšinách národnostních, jinde o etnických, někde jsou tyto pojmy chápany jako synonyma, jinde ne.

"Navíc některé země mají ve svém právním řádu konkrétní menšiny, jiné přiznávají určitá práva menšinám obecně, aniž je definují, jiné vyznávají občanský princip a právní pojem menšiny striktně odmítají," dodal Špidla. Cílem EK je podle něj "Evropa bez diskriminace, všem otevřená", v EU musí být chráněny všechny znevýhodněné skupiny, které třeba ani jako menšiny definovány nejsou.

Během dnešního a úterního slyšení budou politici i experti mluvit v EP například o úloze národních a evropských institucí při ochraně lidských práv či o prevenci praní špinavých peněz.

Zlepšit situaci Romů, kteří žijí na území Evropské unie, chtějí také zástupci této menšiny sdružení v Evropském romském fóru. Na počátku dubna jeho vedení v Bruselu oznámilo, že chce intenzivně spolupracovat s evropskými institucemi.

Po loňském rozšíření EU žije nyní na jejím území asi deset milionů Romů, přičemž celkový počet obyvatel unie činí 456,4 milionu. V desetimilionovém Česku se při posledním sčítání lidu v roce 2001 přihlásilo k romské národnosti jen 11.746 osob. Neoficiálně se ale počet Romů odhaduje až na 200.000, zatímco sami Romové mluví o 300.000 lidech.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20546
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003