Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 22:14

Výstava v EP má přispět k odstranění velkovýkrmny prasat v Letech
19-04-2005  ČTK


Vepřín v Letech u Písku Posláním výstavy fotografií Lety u Písku - příběh zamlčené genocidy, která je do pátku k vidění v prostorách bruselského sídla Evropského parlamentu, je mimo jiné přispět k odstranění velkovýkrmny prasat v místech bývalého koncentračního tábora. "Je nemyslitelné, aby na místě, kde trpěli lidé, stál prasečák," řekl ČTK při dnešní vernisáži výstavy jeden z jejích organizátorů Milan Horáček, europoslanec za německé Zelené.

Domnívá se, že odstranění vepřína je dnes již "evropskou záležitostí". Například ve Francii, Německu či Polsku by se něco podobného nemohlo stát, soudí poslanec. Ve spolupráci s Horáčkem a také s Výborem pro odškodnění obětí romského holokaustu připravil výstavu novinář Markus Pape. Letos v červnu bude expozice instalována v prostorách české Poslanecké sněmovny a v Senátu.

Kvůli odstranění stavby zneuctívající místo utrpení a smrti mnoha lidí za druhé světové války se počátkem dubna obrátili zástupci romské komunity v Česku na prezidenta Václava Klause, český parlament i mezinárodní instituce, nevládní organizace, církve a veřejnost doma i v zahraničí.

V roce 1995 odhalil v Letech tehdejší prezident Václav Havel památník. Podle zástupců romské komunity by vepřín měla od památníku přinejmenším oddělit bariéra, která by bránila v šíření nepříjemného zápachu. Měla by se také upravit příjezdová cesta.

Na místě původního tábora dnes stojí velkokapacitní vepřín. Podle historických pramenů přišlo v táboře o život 326 lidí, z nichž asi polovinu tvořily děti. Romové se již delší dobu snaží o uzavření vepřína, ale zatím neúspěšně. V roce 2000 byl obětem tábora odhalen památník na hřbitově v nedalekých Mirovicích.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20530
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003