Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.09.2022 08:03

Policie: Skinheadi v Zákupech napadli romskou rodinu
05-04-2005  ČTK


Čtyři muži, kteří se podle policie hlásí k hnutí skinheads, zaútočili v neděli odpoledne v Zákupech na Českolipsku kameny na romskou rodinu. Jeden z útočníků údajně dokonce vytáhl střelnou zbraň a mířil s ní na děti, které si hrály před domem. Přivolaná policie v pondělí prvního z útočníků obvinila, uvedla dnešní liberecká příloha Mladé fronty Dnes (MfD). Podle starostky obce se ale událost odehrála jinak.

Policie obvinila čtyřiatřicetiletého muže ze Zákup. "Budeme ho stíhat pro výtržnictví a hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Za to mu hrozí až tři roky odnětí svobody," řekla deníku policejní mluvčí.

Obviněni postupně mohou být i další tři útočníci, všichni ve věku kolem 30 let. "Zatím jsme se zaměřili na velmi závažný verbální útok, díky němuž padlo první obvinění. Nyní budeme prověřovat další okolnosti případu, například i to, jakou škodu útočníci způsobili. Další obvinění připravujeme," dodala mluvčí.

Podle zákupské starostky Miloslavy Hudakové se ale celý incident odehrál jinak, než Romové popisují. "Parta mladých lidí se v kulturním domě zastavila na pivo a když šli dál do města, pohádali se s Romy. Myslím, že je Romové z okna provokovali," řekla starostka, která se zná s rodinou obviněného muže.

Zpochybnila také policejní vyšetřování. Obviněný muž prý nic neházel, nikoho neurážel. Podle ní jde o první podobný případ v Zákupech. "Se skinheady tu žádné problémy nemáme," řekla.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20507
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003