Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.11.2023 02:34

Festival seznamuje s romskou kulturou i historií
06-04-2005  ČTK


Přiblížit romské dějiny a kulturu široké veřejnosti má pětidenní festival Šaj pes dovakeras (Můžeme se domluvit), který se tento týden koná v Praze u příležitosti oslav Mezinárodního dne Romů. Podle pořadatelů z občanských sdružení Athinganoi a Anašim-Manuša jsou jeho součástí semináře, autorská čtení, promítání dokumentů a filmů s romskou tematikou a také recitály a koncerty romských zpěváků a kapel. Uskuteční se také dětská literární a výtvarná soutěž.

Předsedkyně občanského sdružení Athinganoi Gabriela Hrabaňová v rozhovoru pro ČTK upozornila, že situace Romů dosud stále není uspokojivá. Podle ní nemají v České republice stejné příležitosti a možnosti uplatnění jako ostatní občané.

"Romové mají problém s hledáním zaměstnání, stále je vidět diskriminace, nejsou vpouštěni do restaurací, vytvářejí se pro ně ghetta. Situace stále není dobrá, i když některým jedincům se podařilo probojovat přes tyto bariéry a dostat se na lepší místo ve společnosti. Každý Rom, který se o to snaží, ovšem musí být mnohokrát lepší než jeho spoluobčan," řekla. Podle ní společnost stále má předsudky vůči Romům, které jsou zakořeněny už ve výchově. Domnívá se, že změnit tuto situaci bude možné pravděpodobně teprve s jinou generací.

Jisté možnosti pro Romy nabízí podle aktivistů romských sdružení vládní strategie pro integraci Romů do společnosti. Zaměřuje se zejména na základní školství, kde působí asistenti a sociální pracovníci. Velké akce, které popularizují romskou kulturu, jako byla například volba nejkrásnější Romky Miss Gipsy, jsou však spíše ojedinělé.

"Je to otázka finančních prostředků. Ne každý Rom nebo občanské sdružení umí sehnat prostředky od sponzorů nebo dosáhnout na finance ze strukturálních fondů a pořádat akce, které dosáhnou na větší počet lidí," upozornila Hrabaňová. Sami Romové se však podle ní musí naučit hledat možnosti, jak získat příspěvky, například z dotací Evropské unie.

V České republice působí podle Hrabaňové několik proudů romských neziskových organizací. Ne vždy je však jejich strategie jednotná. Snaží se prý nicméně vytvořit platformu, která by umožňovala Romům projevovat se společně.

Mezinárodní den Romů byl ustanoven v roce 1999 na sjezdu Mezinárodní romské unie. Od roku 1971 mají Romové svou hymnu Gelem, gelem a vlajku, která je složena z modrého a zeleného pruhu. Modrá symbolizuje nebe a zelená trávu, což prý znamená, že "Romové žijí na zemi pod širým nebem". Uprostřed romské vlajky je kolo, jež je symbolem cesty.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20501
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003