Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2023 23:20

Orlovští Romové oslavili svůj svátek velkým úklidem
09-04-2005  ČTK


Prací se rozhodli oslavit letošní Mezinárodní den Romů v Orlové na Karvinsku. Asi dvě desítky romských dětí a také dospělí se v pátek a sobotu dopoledne pustili do velkého úklidu před svými domy, kde shrabovali trávu a sbírali odpadky. Od práce je neodradil ani dnešní vydatný déšť, řekla ČTK romská aktivistka Anna Tomiová. "Chtěli jsme akci zakončit opékáním buřtů, ale kvůli špatnému počasí to musíme odložit, až bude hezky," dodala.

Romové při dobrovolné brigádě naplnili odpadky dva kontejnery před místní restaurací a samoobsluhou, a ještě je obložili těmi, které se už do nich nevešly. Brigádníci sbírali odpadky, plechovky, papír, ale i staré slamníky za místní kotelnou, na nichž spávali bezdomovci.

"Byla to škaredá, ale užitečná práce. Dost dlouho se tam neuklízelo, děti pak byly tak špinavé, že se musely jít hned vykoupat," prozradila Tomiová. Přestože se Romové velmi činili, nestačili vysbírat vše, co hyzdí okolí jejich bydliště. Proto budou podle Tomiové v úklidu pokračovat i příští týden. "Pokud bude hezky, bude i táborák," dodala.

Orlovští Romové Gejza Pecha a Jiří Kallo zorganizovali velký úklid před svými domy loni na podzim. Akci ale nemedializovali, protože se báli, že uklízet nikdo nepřijde. Radnice jim už tehdy zajistila dva kontejnery a prý se jí to vyplatilo.

Na Romy se dnes přišel podívat i orlovský starosta Vladimír Farana a romská poradkyně Jiřina Kubátová. "Jsem spokojená, je to vidět, že uklízeli. Jsem ale toho názoru, že když si nepořádek udělali sami, ať si to také sami uklidí," řekla poradkyně ČTK. Líbilo se jí také, že děti, ačkoli byly promoklé, uklízely s nadšením. Za snahu je proto poradkyně odměnila sladkostí.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20495
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003