Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.01.2023 00:24

Romové se kvůli Letům obracejí na Klause i mezinárodní instituce
09-04-2005  ČTK


S výzvou za odstranění velkovýkrmny prasat v místech bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku se dnes zástupci romské komunisty v Česku obrátili na prezidenta Václava Klause, český parlament i mezinárodní instituce, nevládní organizace, církve i veřejnost doma i v zahraničí. Novou petici, která opětovně žádá odstranit stavbu dehonestující místo utrpení a smrti mnoha lidí za druhé světové války, zorganizoval Parlament Romů ČR u příležitosti pátečního Mezinárodního dne Romů.

"Všude v civilizovaném světě se obětem holokaustu projevuje úcta a místa jejich utrpení jsou uchovávaná s veškerou důstojností. Jedinou výjimku ve světě tvoří Česká republika," stojí v textu výzvy.

Na rozdíl od předchozích akcí, při nichž Romové na Lety upozorňovali a požadovali odstranění vepřína, nyní chtějí sebrat pod petici podpisy Romů. Podle předsedy grémia romských regionálních přestavitelů Ondřeje Gini výzva nemá být jen iniciativou romských organizací či jednotlivců, ale má se dotknout celé společnosti.

Zástupci Romů, kteří si v pátek u památníku připomněli tragickou minulost, se shodli na tom, že je zapotřebí soustředit do Letů více pozornosti. Vepřín by podle nich měla od památníku přinejmenším oddělit bariéra, která by bránila v šíření nepříjemného zápachu. Měla by se také upravit příjezdová cesta.

Památník v roce 1995 odhalil tehdejší prezident Václav Havel. Na místě původního tábora dnes stojí velkokapacitní vepřín. Podle historických pramenů přišlo v táboře o život 326 lidí, z nichž asi polovinu tvořily děti. Romové se již delší dobu snaží o uzavření vepřína, ale zatím neúspěšně. V roce 2000 byl obětem tábora odhalen památník na hřbitově v nedalekých Mirovicích.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/20494
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003